Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Euroopa Liidu asjade komisjoni, keskkonnakomisjoni, majanduskomisjoni ja rahanduskomisjoni ühisistungil tutvusid komisjonid ülevaatega Eesti osalemisest Euroopa Liidu Kohtu ja EFTA kohtu menetlustes ja Eesti vastu algatatud rikkumismenetlustest 2009 – 2010.

Välisministeeriumi Euroopa Liidu Kohtu büroo direktori ja Eesti esindaja Euroopa Liidu Kohtus Marika Linntami kinnitusel on praegu Eesti suhtes pooleli 24 direktiivi ülevõtmise hilinemisega seotud rikkumismenetlust. Nendest 14 juhul on praeguseks ülevõtmismeetmed vastu võetud ning ootame menetluse lõpetamist. 10 juhul on meetmed endiselt vastu võtmata, nendest 5 keskkonnaministeeriumi, 4 majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi ja 1 rahandusministeeriumi valitsemisalas.

„Ministeeriumid peavad tulevikus kindlasti jälgima, et direktiivid on õigeaegselt üle võetud ja vajaduse korral esitama vajalikud seaduseelnõud Riigikogule õigeaegselt, et nendega ei pea põhjendamatult kiirustama ja seadma ka Riigikogu sellega surve alla,“ ütles EL asjade komisjoni esimees Taavi Rõivas. „Ei saa aktsepteerida praktikat, kus teemaga asutakse kiirkorras tegelema alles siis, kui rikkumismenetlus juba terendab.“

Rõivase sõnul kavatseb EL asjade komisjon jälgida aktiivselt rikkumismenetluste kulgu ning aidata kaasa sellele, et uusi menetlusi algatataks järjest vähem.

Linntami kinnitusel võivad trahvisummad direktiivi ülevõtmise hilinemise korral kujuneda märkimisväärselt suureks. Tema sõnul on karistusmakse baassumma praegu 640 eurot päevas iga Euroopa Kohtu otsusele järgneva hilinemise päeva eest, see korrutatakse raskus- ja kestuskoefitsiendiga ning teguriga „n“, mis Eesti puhul 0,64. Sellele võib lisanduda ka ühekordse minimaalse põhisumma määramine, mis Eesti puhul 337 000 €.

Riigikogu pressitalitus

Tagasiside