Euroopa Liidu asjade komisjoni esimees Arto Aas rõhutas täna ELi asjade komisjonide kohtumisel (COSAC) Vilniuses, et Eestis on digitaalteenuste kasutuselevõtul olnud positiivne mõju majandusarengule. Ta pidas samuti väga oluliseks piiriüleste digitaalsete teenuste arendamist Euroopa Liidus.

„Digitaalallkiri on Eestis olnud kasutusel 11 aastat. Selle aja jooksul on turvaliselt ja mugavalt antud 130 miljonit digiallkirja. Pastaka ja paberi asemel kasutati hoopis mobiiltelefoni. See on edulugu, mida saab kopeerida kogu Euroopas,“ ütles Aas. Ta lisas, et ekspertide hinnangul võimaldab ainuüksi digitaalne allkirjastamine hoida kokku 2% riikide sisemajanduse kogutoodangust.

Aas tutvustas Eesti ettepanekut kehtestada ELi tasandil reegel, mille kohaselt küsitakse ELi kodanikelt ja ettevõtjatelt andmeid vaid ühe korra. „Ühe positiivse näitena võib tuua Eesti ja Soome koostöö - üle turvalise andmevahetusplatvormi x-tee hakkavad teenuste osutamiseks andmeid vahetama kahe riigi maksu- ja tolliametid. Digitaalsed lahendused muudavad riiklikud teenused odavamaks ja mugavamaks," ütles Aas.

27. – 29. oktoobrini toimunud COSACi konverentsil tegi Euroopa Komisjoni president José Manuel Barroso videopöördumise Euroopa 2020 Strateegia rakendamisest. Prantsusmaa välisminister Laurent Fabius rõhutas ELi parlamentidevahelise koostöö olulisust. Leedu peaminister Algirdas Butkevičius andis ülevaate Leedu ELi eesistumisest. Euroopa Parlamendi endine president Pat Cox pidas Euroopa Parlamendi 2014. aasta valimisi heaks debati platvormiks Euroopa tuleviku teemal. GetJar tegevdirektor ja Euroopa Juht 2011 auhinnavõitja Ilja Laurs rääkis digitaalteenuste positiivsest mõjust ettevõtetele.

Leedu Seimis toimunud COSACi kohtumisel osalesid veel ELi asjade komisjoni liikmed Tõnis Kõiv, Yana Toom ja Rannar Vassiljev.

Riigikogu pressiteenistus

Tagasiside