Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Esmaspäeval avaldati Riigikogu Euroopa Liidu (EL) asjade komisjoni ja väliskomisjoni ühisistungil toetust Eesti seisukohtadele eelseisval Euroopa Ülemkogul, mille hulgas toetab Eesti ühtse julgeoleku- ja kaitsepoliitika tipptasemel arutelude regulaarseks muutmist.

„Eestile on kahtlemata kõige olulisem, et EL annaks selge sõnumi Euroopa ühise julgeoleku- ja kaitseteema tõsiseltvõetavuse kohta,“ ütles Riigikogu EL-i asjade komisjoni esimees Arto Aas. Ta lisas, et olukorras, kus USA kohalolek Euroopas pigem väheneb, aga julgeolekuohud pole kuhugi kadunud, peavad Euroopa riigid ise oma regiooni turvalisuse tõstmiseks rohkem pingutama. 

Eesti leiab, et ühtse julgeoleku- ja kaitsepoliitika teostamiseks on kaitsevõimesse vaja püsivalt investeerida. Eesti panustab riigikaitsesse ka tuleval aastal kaks protsenti sisemajanduse koguproduktist. Lisaks peab Eesti oluliseks tegelemist küberkaitse valdkonnaga.

„Selgelt toetab Eesti ka julgeoleku- ja kaitsevaldkonnas ühishangete läbiviimist, mis aitab ressursse paremini kasutada ja annab praktilise koostöö kogemuse,“ lisas Aas.

Ülemkogu järeldustega pannakse paika strateegilised suunised, mille põhjal saavutatud konkreetseid edusamme hindab Euroopa Ülemkogu 2015. aasta juunis. Ülemkogu järeldused kutsuvad liikmesriike üles tugevdama oma kaitsekoostööd ning määratlevad oluliste tegevustena ühise julgeoleku- ja kaitsepoliitika tulemuslikkuse ja nähtavuse suurendamise, kaitsevõimete arendamise tõhustamise ja Euroopa kaitsetööstuse tugevdamise.

Euroopa Ülemkogu toimub 19.-20. detsembril Brüsselis, tippkohtumise päevakorras on ühine julgeoleku- ja kaitsepoliitika, majandus- ja rahaliit, majandus- ja sotsiaalpoliitika, laienemine, ränne ja energeetika.

Eesti seisukohtade arutelul EL-i asjade komisjonis osales esmaspäeval peaminister Andrus Ansip.

Riigikogu pressiteenistus

Tagasiside