Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu Euroopa Liidu asjade komisjoni reedesel istungil toimub avalik arutelu uudsete nikotiinitoodete reeglite ühtlustamise kohta Euroopa Liidus.

Komisjoni esimehe Liisa Pakosta sõnul on Eesti peamiseks mureks maailmas rekordsuur e-sigarettide tarbimine. „Eestis on lisaks ka tarbimise kasvutendents olnud väga kiire, ega me muidu maailmas seda musta esikohta hoiaks, ning siin on Euroopa konkurentsitult suurim müüki registreeritud nikotiini sisaldavate toodete arv. Selles olukorras kuulame täpsemalt murekohad ära nii ekspertidelt kui ka noorte esindajatelt. Soovitan igaühel kuulata ja kaasa mõelda, kuna nikotiinist tingitud tervise- ja keskkonnakahjud on ühed kõige lihtsamini ära hoitavad kahjud üldse,” kinnitas Pakosta.

„Kui me tavaliselt töötame Euroopa Liidus ette valmistatud eelnõudega, siis nüüd teeme ise Eesti poolt ettepaneku Euroopa Komisjonile uus eelnõu algatada ja terves Euroopa Liidus piiranguid ühtlustada,” sõnas Pakosta.

Reedel toimuva avaliku arutelu eesmärk on ekspertide abil tutvuda uudsete tubakatoodete valdkonna murekohtadega ja seejärel kujundavad Riigikogu liikmed oma hinnangu Sotsiaalministeeriumis ette valmistatud Eesti seisukohadele tubaka- ja nikotiinitooteid käsitlevate Euroopa Liidu õigusaktide kohta. Tegemist on Eesti ettepanekuga Euroopa Komisjonile ühtlustada nõudeid kõikidele nikotiini sisaldavatele toodetele, sh näiteks e-sigarettidele ja nikotiinipatjadele. Eesmärgiks on Euroopa Liidus tervise- ja keskkonnakahjude vähendamine.

Ettekannetega esinevad terviseminister Riina Sikkut, WHO Eesti esinduse juht Kristina Köhler, Tervise Arengu Instituudi uimastite ja sõltuvuste osakonna juhataja Anneli Sammel, Tervise Arengu Instituudi laste ja noorte valdkonna juht Tiia Pertel, Eesti Kopsuarstide Seltsi esindaja Ülle Ani, Tartu Ülikooli Kliinikumi vanemarst-õppejõud Kristjan Pomm, Eesti Nooremarstide Ühenduse esindaja Patrick Pihelgas, Eesti Arstide Liidu esindaja Neeme Tõnisson, Noorte Keskkonnanõukogu eesistuja Brigitta Taling, WeeRec OÜ tegevjuht Hans Talgre, Eesti Õpilasesinduste Liidu aseesimees Tristan Eriste, Sisekaitseakadeemia politseiteenistuse kadett Taavi-Toomas Leemets ja Tartu Ülikooli tervisepoliitika teadur Mariliis Põld.

Avalik arutelu toimub reedel, 12. juulil kell 9 Riigikogu konverentsisaalis ja seda saab jälgida ka veebiülekandes. Videosalvestist saab hiljem vaadata Riigikogu YouTube’i kanalil.

Lisainfo: Liisa Pakosta 502 6191

Riigikogu pressiteenistus
Maiki Vaikla
631 6456, 5666 9508
[email protected]
päringud: [email protected]

Tagasiside