Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu esimeheks valiti uue koosseisu avaistungil Henn Põlluaas, aseesimeesteks Helir-Valdor Seeder ja Siim Kallas.

Esimese istungi avas president Kersti Kaljulaid, kes esines ka kõnega.

Kaljulaid esitas oma soovitused uuele Riigikogu koosseisule. „Hoidkem tehtut ja rääkigem ausalt, mida edasi paremini teha – ehitades, mitte lammutades! Tunnustame oma edu e-riigina! Oleme uhked oma rolli üle Euroopa Liidus ja NATOs – mitte lihtsalt liikmena, vaid asjaliku ja kohusetundliku kaasarääkijana. Tunnustame  ja täname kõiki neid Eesti poliitikuid, tänu kellele oleme nii kaugele jõudnud. Aga räägime ausalt ka sellest, kuidas ühiskonna toimimist parandada,“ ütles president.

„Täna alustab tööd XIV Riigikogu koosseis. Kõik siia jõudnud on siin demokraatlike protsesside tulemusena. Eesti demokraatia toimib. Siiski peame mõtlema, miks on nii, et kuu pärast valimisi tunneb suur osa inimesi, nagu oleks midagi meie ühiskonnas katki tehtud? Mingid justkui kokku lepitud piirid ei kehti enam. Ja küsimus ei ole maailmavaatelistes seisukohtades, vaid tihtipeale elementaarses viisakuses ja lugupidamises. Lugupidamises üksteise ja kogu meie rahva vastu,“ märkis Kaljulaid.

Seejärel andsid Riigikogu liikmed ametivande, mille teksti luges ette Riigikogu vanim liige Enn Eesmaa.

Pärast Riigikogu liikmete ametikohustuste täitmisele asumist toimus Riigikogu juhatuse valimine, mille korraldas Vabariigi Valimiskomisjoni esimees Meelis Eerik.

Riigikogu liige Martin Helme esitas Riigikogu esimehe kandidaadiks Henn Põlluaasa ja Riigikogu liige Jevgeni Ossinovski Sven Mikseri kandidatuuri.

Salajasest hääletuses võttis osa 100 Riigikogu liiget. Riigikogu esimeheks valitud Henn Põlluaasa poolt hääletas 55 Riigikogu liiget ja Sven Mikseri poolt 45 Riigikogu liiget.

Riigikogu liige Aivar Kokk esitas aseesimehe kandidaadiks Helir-Valdor Seederi ja Riigikogu liige Jürgen Ligi Siim Kallase kandidatuuri.

Salajasest hääletusest võttis osa 100 Riigikogu liiget. Helir-Valdor Seederi poolt hääletas 55 Riigikogu liiget ja Siim Kallase poolt 44 Riigikogu liiget. Üks hääletussedel oli kehtetu. Seega valiti Riigikogu esimeseks aseesimeheks Helir-Valdor Seeder ja teiseks aseesimeheks Siim Kallas.

Pärast Riigikogu juhatuse valimist teatas peaminister Jüri Ratas vastavalt põhiseadusele valitsuse tagasiastumisest.

Riigikogu uue koosseisu pidulikul avaistungil laulis tütarlastekoor Ellerhein dirigent Ingrid Kõrvitsa juhatusel.

Fotod avaistungilt:

Istungi stenogramm:

Riigikogu istungite videosalvestisi saab vaadata https://www.youtube.com/riigikogu

(NB! Salvestis jõuab veebi viivitusega).

Riigikogu pressiteenistus
Gunnar Paal,
631 6351, 5190 2837
[email protected]
päringud: [email protected]

Tagasiside