Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Täna Riigikogus
26. september 2005

Välisminister Urmas Paet vastas Riigikogu liikmete Tõnis Lukase, Helir-Valdor Seederi, Peeter Tulviste ja Trivimi Velliste 1. juunil esitatud arupärimisele Eesti-Vene piirilepingu ratifitseerimise kohta (nr 160).

Välisminister ütles, et Riigikogu ratifitseerimisotsus koos Riigikogu menetluse käigus täiendusena tulnud preambulaga ei ole kindlasti Eesti välispoliitikat kuidagi kahjustanud. Ratifitseerimisotsuses kirjutatu on olnud kõigile teada juba pikka aega ja mingisuguseid uusi elemente seal ei ilmnenud, pigem isegi teatud mõttes vastupidi. “Kui on olnud Vene poolel ka etteheiteid, et justkui Eestil oleks täiendavaid territoriaalseid nõudmisi, siis seesama preambula tekst selles ratifitseerimisseaduses ka selle olukorra välistab, kuna seal on mustvalgel kirjas, et 18. mail sõlmitud piirilepped, muudavad Tartu rahu seda sätet, mis räägib piirijoone kulgemisest,” märkis Paet. Riigikogu ratifitseerimise otsus ei ole Eesti välispoliitikat kuidagi halvasti mõjutanud. “Viimaste kuude jooksul oleme saanud kinnituse ka oma partneritelt Euroopa Liidus ja NATO-s, kus meie positsioonid on olnud selgeltmõistetavad,” sõnas välisminister.

Käsitledes Eesti-Vene piirilepete tulevikku ütles Paet, et kahepoolsed lepped saavad jõustuda siis, kui mõlemal poolel on selleks tahe. Paraku on Vene pool nüüd viimastel kuudel näidanud, et neil praegu seda tahet ei ole. “See, mida Eesti ja Euroopa Liit teha saab, on jätkuvalt hoida küsimust kui lõpetamata teemat üleval erinevatel kohtumistel, nii Euroopa Liidu Venemaa formaadis kui võimalikel kahepoolsetel kohtumistel.”

Riigikogu istungi stenogrammi leiate internetist: http://web.riigikogu.ee/ems/plsql/stenograms.form

Tagasiside