Sotsiaalkaitseminister Margus Tsahkna vastas Riigikogu liikmete Dmitri Dmitrijevi, Olga Ivanova, Peeter Ernitsa, Tarmo Tamme, Kadri Simsoni, Priit Toobali, Viktor Vassiljevi, Lauri Laasi ja Märt Sultsi 29. oktoobril esitatud arupärimisele ametikohtade koondamise kohta Sotsiaalministeeriumi haldusalas (nr 91).

Arupärijad märkisid, et sotsiaalvaldkond on ühiskonnas üks tundlikumaid. Seetõttu on Sotsiaalministeeriumi haldusalast koondamine küllaltki riskantne samm. Toodi välja koondamisele kuuluvate inimeste arv, mis on 235. Arupärijad soovisid teada, kuidas tagatakse niivõrd olulise valdkonna toimimine ja teenuste kvaliteet ka pärast koondamisi.

Tsahkna selgitas: „Me peamegi efektiivsemalt oma tööd korraldama. Kui me vaatame, kui laial skaalal tegeleb Sotsiaalministeerium, kui laia skaalat me haldame, siis see kärbe ei ole ülejõu käiv, vaid pigem peaks olema eeskujuks teistele avaliku sektori organisatsioonidele.“ Ta toonitas, et kindlasti ei kannata sisuline teenuse osutamine, mis puudutab riigi teenuse osutamist.

Tsahkna sõnul kuulub vastavalt valitsuse otsusele kuulub Sotsiaalministeeriumi valitsemisala kärpe alla 235 teenistuskohta ehk 2,1% Ta lisas taustaks, et Sotsiaalministeeriumi valitsemisalas töötab 11 179 inimest ehk nii palju on teenistuskohti. Kärpimisplaan Sotsiaalministeeriumi valitsemisalas hõlmab seisu 1. juuni 2015 ja eesmärk on 31. maiks 2016 see kärbe läbi viia.

Tsahkna tõi valitsuse otsuse põhjendusena eesmärgi vähendada avalikku sektorit. Rahvastik on vähenemas ja avalik sektor on kasvanud. Ministri sõnul ei anna Sotsiaalministeerium ette konkreetseid ametikohti, mis tuleb kaotada. See jääb vastavate asutuste enda otsustada. Tsahkna selgituste kohaselt jaotub koondamine asutuste vahel, mis on otseselt Sotsiaalministeeriumi alluvuses, nagu Ravimiamet, Sotsiaalkindlustusamet, Terviseamet, Tööinspektsioon, Tervise Arengu Instituut, Astangu Kutserehabilitatsiooni Keskus, Eesti E-tervise Sihtasutus. Haiglate puhul Sotsiaalministeerium ei saa teha otseselt mingisuguseid kärpeid, kuna tegu on sihtasutustega. Siin saab riik läbi Sotsiaalministeeriumi rakendada omanikupoliitikat. „Me oleme kokku leppinud kokku, et mis puudutab näiteks tervishoiuasutusi ehk neid inimesi, kes otseselt tegelevad patsientide teenindamisega, st arste ja õdesid, siis neid see kärbe ei puuduta,“ kinnitas Tsahkna. „Me peame silmas pidama, et meil on olemas suured meditsiiniasutused, kus töötab lisaks eespool nimetatud meditsiinitöötajatele veel hulk lisapersonali. Nende arvel on võimalik kärpe eesmärk saavutada,“ märkis minister.

Vabas mikrofonis võtsid sõna Marika Tuus-Laul, Kadri Simson, Märts Sults, Tarmo Tamm, Mart Helme, Aadu Must, Peeter Ernits, Mailis Reps ja Kersti Sarapuu.

Istungi stenogramm:

Riigikogu istungite videosalvestisi saab vaadata https://www.youtube.com/riigikogu

(NB! Salvestis jõuab veebi viivitusega).

Riigikogu pressiteenistus

Gunnar Paal, 6316351, 51902837

[email protected]

 

Tagasiside