Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Kaitseminister Margus Tsahkna vastas Riigikogu liikmete Mart Helme, Martin Helme, Henn Põlluaasa, Uno Kaskpeiti, Jaak Madisoni, Raivo Põldaru ja Arno Silla 5. detsembril 2016 esitatud arupärimisele suure koguse salakauba leidmise kohta miinijahtijalt Sakala (nr 282).

Arupärijad viitasid asjaolule, et 17. novembril 2016 leidis Maksu- ja Tolliamet Eesti mereväe miinijahtija Sakala pardalt suures koguses maksumärkideta salaalkoholi ja –sigarette. See polnud kaugeltki esimene kord, kui Eesti merevägi seadusega pahuksisse satub.

Arupärijad soovisid teada, miks ei ole siiani kedagi Sakala meeskonnast vastutusele võetud, selle asemel laev siirdus kohe uuesti missioonile.

Tsahkna selgitas, et miinitõrjealusel Sakala toimunu asjus on alustatud kriminaalmenetlust Maksu- ja Tolliameti eestvedamisel. Samuti on alustatud distsiplinaarmenetlust, mida viib Kaitseväes läbi sõjaväepolitsei. „Tänaseks on ametikohalt lahkunud nii mereväe ülem kui ka Sakala laeva komandör,“ ütles Tsahkna. Ta märkis, et antud miinijahtija on lubatud liitlastele NATO miinitõrjegrupi koosseisus tegutsemiseks kuni 30. juunini käesoleval aastal. Laev ise ühegi mereväelase süüd ei kanna. Seega on vaba siirdumaks tagasi missioonipiirkonda. „Me täidame omalt poolt võetud lubadusi oma liitlaste ees. See konkreetne intsident on saanud moraalse ja eetilise hinnangu Kaitseväe poolt. Konkreetseid asjaolusid uuritakse nii nagu kord ette näeb,“ kinnitas Tsahkna.

Minister ütles: „Nii mereväekapten Sepper kui kaptenmajor Laanemets on hetkel ametikohtadel, mis on tunduvalt madalamal, kui nende auaste ja eelnev teenistuskäik seda eeldab.“ Ta lisas, et kui uurimine ja hiljem nendele materjalidele tuginedes kohus peaks otsustama, et esineb alus kellegi teenistusest vabastamiseks, siis seda ka tehakse.

Tsahkna sõnul on mereväe juhtkond juhtumi valguses vestelnud töötajatega ja neid teavitanud, et merevägi sellist käitumist ei tolereeri. „Mereväe ülema tagasiastumine ja samuti miinitõrjealuse Sakala komandöri tagasiastumine on andnud ka väga selge sõnumi, et Kaitsevägi kannab vastutust ka selle eest, kui Kaitseväe maine saab kannatada;“ ütles kaitseminister. Tema sõnul on juhtunu kindlasti meile täiendav õppetund, mille valguses viime sisse vajalikud sisekontrollimeetmed.

Istungi stenogramm:

Riigikogu istungite videosalvestisi saab vaadata https://www.youtube.com/riigikogu

(NB! Salvestis jõuab veebi viivitusega).

Riigikogu pressiteenistus
Gunnar Paal,
6 316351, 51902837
[email protected]
päringud: [email protected]

 

 

Tagasiside