Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

X Riigikogu II istungjärgu avakõne pidas Riigikogu esimees Ene Ergma ning kõnega esines Vabariigi President Arnold Rüütel.

Ene Ergma pühendas põhitähelepanu Euroopa Liidu teemale. Ta tõi esile, et kõigi vabanemise järgsete Riigikogu koosseisude ja valitsuste töötulemus on nüüd antud rahvale hinnata ja pühapäeval otsustab Eesti rahvas oma tulevikku: kas olla vaba demokraatlike Euroopa riikide seas või jääda kahe piiri vahele. ”14. septembri referendum on Eesti 21 sajandi üks tähtsam otsus,” ütles ta. Ergma avaldas heameelt, et vaatamata suvele on Eesti ühiskonnas kulgenud arukas kahekõne Euroopa Liitu astumise üle.

Riigikogu esimees tõdes, et 14. september on ka pöördepunktiks Riigikogu elus. Jah- sõna paneb Riigikogu ette pingelise töökava. Alates 1. maist 2004 ei ole Euroopa Liidu asjad enam välispoliitika vaid sisepoliitika.

Ergma tõdes, et uues EL-i põhiseadusliku leppe projektis on eriliselt välja toodud rahvusparlamentide, kui rahvale kõige lähemal asuvate kogude roll ja Riigikogul on siin mängida väga kaalukas osa. ”Mitte ainult euroseaduste tagantjärele Eesti seadustesse viijana, vaid nende seaduste kujundajana. Meil tuleb luua tõhus süsteem, mis välistaksEesti huvide kitsa esindatuse vaid ministri või mõne tema abilise tasemel,” sõnas ta.

Arnold Rüütel märkis oma kõnes, et Eesti seisab üliolulise valiku ees: 14. septembril on rahva otsustada, kuidas liigume edasi. ”Referendum ei ole määrav üksnes põhiseaduse muutmise ja Euroopa Liiduga ühinemise suhtes, vaid selle tulemus kätkeb endas otsustavat sõnumit meie rahva tulevikust. Siit saame vastuse, kas jätkata ja kindlustada valitud arenguteed või tunnistada lahtiütlemist mõnedest taasiseseisvumise käigus seatud eesmärkidest.”

Vabariigi President sõnas, et Euroopa Liiduga ühinemisest loobumine nõuab meilt uute arenguteede otsimist. Nendes otsingutes võime aga sattuda ummikteele, kust pääsemiseks tehtavad kulutused võivad senitehtutest märksa suuremateks osutuda. ”Selle otsuse hind tuleks tasuda nii meil kui ka järeltuleval põlvkonnal,” ütles ta. Samas möönis Vabariigi President, et meie ees olevad valikud ja uued võimalused Euroopa Liidus on jäänud avalikkusele läbirääkimiste käigus lõpuni avamata ning nüüd tuleb kiirustades teha vigade parandust. ”See on rahva ees ühisvastutust kandvatele institutsioonidele õppetund tulevikuks.”

Arnold Rüütel puudutas oma kõnes veel julgeoleku, riigikaitse, õiguskorra kindlustamise ning stabiilse arengukeskkonna ja ühiskondliku kokkuleppe teemat.

Avaistungil esines meeskoor Revalia.

Tagasiside