Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu erakorralise istungjärgu esimesel istungil läbis esimese lugemise eelnõu, mis näeb ette Soome ja Rootsi ühinemist käsitlevate Põhja-Atlandi lepingu protokollide heakskiitmise; eelnõu teine lugemine toimub täna kell 15.30 algaval Riigikogu istungil.

Välisministri ülesandeid täitev ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Andres Sutt ütles Riigikogu ees, et juuni kaks viimast nädalat, mil Ukraina sai koos Moldovaga Euroopa Liidu kandidaatriigi staatuse ja Georgia selge perspektiivi ning Madridis võeti NATO liidrite tippkohtumisel vastu ajaloolised otsused, kirjutatakse suurte tähtedega maailma ajalukku.

Soome ja Rootsi ühinemiskutsega avas NATO tema sõnul oma uksed seitsmendat korda pärast külma sõja lõppu. „Eesti huvides on Soome ja Rootsi kiire ühinemine NATOga ning mõlema riigi sujuv lõimumine NATO poliitiliste ja sõjaliste struktuuridega. Kinnitan teile, et NATO uksed jäävad ka järgmistele riikidele avatuks, sealhulgas ka Ukrainale, ning mitte ükski kolmas riik, ja kõige vähem Venemaa, ei saa otsustada selle üle, kes NATOga liitub ja kes mitte,“ rääkis ta.

Suti sõnul tugevdab Soome ja Rootsi NATOga liitumine otseselt Eesti julgeolekut. „Loomulikult ei lahenda seekordne laienemine kõiki Eesti ja kolme Balti riigi julgeolekumuresid. On selge, et pidev töö NATOs Eesti ja meie regiooni julgeolekuolukorra tugevdamisel jätkub. Oluline on viia kiiresti ellu Madridi tippkohtumise otsused ning tänane ratifitseerimine on üks osa sellest,“ ütles ta ning palus Riigikogul teha ajaloolise otsuse ja hääletada Soome ja Rootsi NATOga liitumise protokollide heakskiitmise poolt. „On igati kohane, kui Eesti on esimeste riikide seas, kes selle protsessi lõpuni viib. See on sümbolina väga kõnekas ja teistele liitujatele eeskujuks. On ju Soome ja Rootsi meie naabrid ja mõttekaaslased ja meid seob pikk ühine ajalugu.“

Läbirääkimistel võtsid sõna Leo Kunnas Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna, Mihhail Lotman Isamaa, Enn Eesmaa Keskerakonna ja Indrek Saar Sotsiaaldemokraatliku Erakonna fraktsioonist.

Valitsuse algatatud Soome Vabariigi ja Rootsi Kuningriigi ühinemist käsitlevate Põhja-Atlandi lepingu protokollide heakskiitmise seaduse eelnõu (643 SE) kohaselt kiidab Riigikogu heaks protokollid, mille eesmärk on korraldada Soome ja Rootsi ühinemine Põhja-Atlandi lepinguga. NATO liikmesriikide alalised esindajad kirjutasid ühinemisprotokollidele alla Brüsselis 5. juulil. Pärast allkirjastamist peavad NATO liikmesriigid protokollid oma õiguse kohaselt heaks kiitma.

Riigikogus toimub eelnõu teine lugemine erakorralise istungjärgu teisel istungil, mis algab kaks tundi pärast esimese istungi lõppu. Teisel lugemisel esineb ettekandega väliskomisjoni esindaja, kellele Riigikogu liikmed võivad esitada kuni kaks küsimust. Seejärel toimuvad läbirääkimised, kus saavad osaleda kõik Riigikogu liikmed, ning pärast võimalike muudatusettepanekute läbivaatamist toimub eelnõu lõpphääletus. Seaduse vastuvõtmiseks on vaja poolthäälte enamust.

Kui protokollid on jõustunud, edastab NATO peasekretär Soomele ja Rootsile ametliku ühinemiskutse. Ühinemisläbirääkimiste ja heakskiitmisprotsessi ajal on Soomel ja Rootsil vaatleja eristaatus, mis tähendab liitlastega sarnast positsiooni, kuid ilma hääleõiguseta. Liituma kutsumise ja liitumise vaheliseks perioodiks on mõlemad riigid saanud USA, Ühendkuningriigi, Prantsusmaa, Saksamaa ja Põhjamaade käest kaitsegarantiid, mis hõlmavad ühiseid tegevusi kaitsevaldkonnas, sealhulgas õppuseid.

Eelnõu seletuskirja kohaselt suurendab Soome ja Rootsi NATOga ühinemine julgeolekut Põhja-Atlandi piirkonnas ning aitab kaasa ühtse, vaba, demokraatliku ja rahumeelse Euroopa saavutamisele. Samuti tugevdab see oluliselt Eesti ja kogu Läänemere piirkonna julgeolekupoliitilist olukorda.

Istung lõppes kell 13.28

Istungi stenogramm

Fotod istungist (autor: Erik Peinar, Riigikogu Kantselei)

Videosalvestist istungist saab vaadata Riigikogu YouTube’i kanalil. (NB! Salvestis jõuab veebi viivitusega).

Riigikogu pressiteenistus
Karin Kangro
tel 631 6356, 520 0323
e-post [email protected]
päringud [email protected]

Tagasiside