Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Siseminister Ken-Marti Vaher vastas Riigikogu liikmete Andres Anvelti, Indrek Saare, Mart Meri, Heljo Pikhofi, Eiki Nestori, Kalvi Kõva, Kajar Lemberi, Sven Mikseri, Karel Rüütli, Helmen Küti, Kalev Kotkase ja Jevgeni Ossinovski 3. juunil esitatud arupärimisele narkovastase võitluse läbiviimise kohta (nr 343).             

Arupärijad soovisid siseministrilt saada ülevaadet, mida on Eestis ettevõetud võitluses narkosurmade arvu järsu tõusu vastu. 

Vaheri selgituste kohaselt on narkokuritegevuse vastasesse võitlusse paigutanud märkimisväärse ressurss. Läbi on mõeldud ja süsteemsemaks on muudetud politsei tegevus. Siseminister avaldas lootust, et see kõik avaldab positiivset mõju ja toob kaasa ka narkosurmade vähenemise. 

Vaheri sõnul on narkosurmade põhjused Eestis tegelikult aastakümnete tagused, ulatuvad 1990. aastate keskpaika, kui Eestis kujunes välja kahetsusväärselt suur grupp narkomaane. Tänasel hetkel hindavad eksperdid selleks arvuks kuskil kümme tuhat. Statistika kohaselt ligi 80% ulatuses uimastisurmade puhul ongi tegemist pikaajaliste narkosõltlastega. 

Vaher lisas, et politsei tegeleb narkovastase võitlusega üleriigiliselt. „Kui räägime nn rasketest ehk kangetest narkootikumidest, siis riskikohaks on eelkõige Tallinn, Harjumaa ja Ida-Virumaa. Seda kinnitab uimastisurmade geograafiline jaotus,“ ütles siseminister. Tema sõnul on Ida prefektuuris tugevdatud analüüsile tuginevat ja läbimõeldud tegevust nii võrgustike kui ka uimastiäri organisaatorite ehk nende tippude vastu. „Meil eesmärgiks täita teatud vabad ametikohad, mis paratamatult tekivad Ida prefektuuris. Oleme eraldanud selleks käesolevaks aastaks täiendava ressursi,“ ütles minister. 

„Meie suund on selge: proovida ja aidata kokku nõeluda ka teisi tegevusliine, mis on olulised narkomaania vähendamisel. Eelkõige suunata tegevused ja ressursid ennetustegevusse, loomulikult aidata kaasa ka sellele, et mõeldaks rohkem läbi ja proovitaks ka näiteks Euroopa finantsperspektiivi vahenditest hankida ravi- ja rehabilitatsioonivõimalusi,“ ütles Vaher. 

Ta lisas, et uimastiennetuse valitsuskomisjoniga koostöös on valminud uus uimastite tarvitamise vähendamise poliitika kohta käiv dokument, mis on üks terviklikumaid antud valdkonnas. „Selles poliitikadokumendis ehk siis Valges raamatus esitatakse koostöös valdkonna ekspertidega terviklik visioon uimastiprobleemi oluliseks vähendamiseks Eestis,“ ütles Vaher. 

Siseminister vastas veel Riigikogu liikmete Karel Rüütli, Neeme Suure, Sven Mikseri, Marianne Mikko, Rein Randveri, Kajar Lemberi, Jevgeni Ossinovski, Helmen Küti, Andres Anvelti, Lembit Kaljuvee, Kalvi Kõva, Jaan Õunapuu, Kalev Kotkase ja Eiki Nestori 6. juunil esitatud arupärimisele mere- ja rannikureostustõrje võimekuse korraldamise kohta (nr 346).           

Vabas mikrofonis võttis sõna Mihhail Stalnuhhin

Istungi stenogramm:  

Riigikogu pressiteenistus 

Tagasiside