Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Rahandusminister Sven Sester vastas Riigikogu liikmete Tarmo Tamme, Dmitri Dmitrijevi, Andrei Novikovi, Vladimir Velmani, Mihhail Stalnuhhini, Märt Sultsi, Mailis Repsi, Kadri Simsoni, Toomas Vitsuti, Peeter Ernitsa, Viktor Vassiljevi, Aadu Musta, Erki Savisaare ja Jüri Ratase 11. novembril esitatud arupärimisele ametikohtade koondamise kohta rahandusministeeriumi haldusalas (nr 99).

Arupärijad soovisid teada, millised ametikohad lähevad koondamisele rahandusministeeriumi haldusalas ning palusid välja tuua ametikohad, asutused ja inimeste hulga.

Sesteri sõnul on esimese aasta kärpeülesanne Rahandusministeeriumi haldusalas kokku 41 töötajat. Konkreetne vähendatavate töötajate arv on veel täpsustamisel. „Eesmärk on koostöös valitsemisala asutuste juhtorganitega, sh maavalitsused ja nende asutatud sihtasutused, Riigi Tugiteenuste Keskus, Statistikaamet, Keskkonna Investeeringute Keskus, RKS jne, leida kärpimiseks sisulised lahendused,“ ütles Sester. Ta lisas, et töötajate arvu vähendamine ei saa toimuda mehaaniliselt, vaid läbi tuleb vaadata asutuste töökorraldus laiemalt, sh tugiteenuste osutamine ja IT-lahendused.

Sester ütles, et Maksu- ja Tolliameti koosseisu muudatus on rahandusministri käskkirjaga juba kinnitatud ning selle kohaselt väheneb ameti koosseis alates 1. jaanuarist 2016 168 teenistuskoha võrra. Neist on 75 täitmata ametikohad, seejuures reaalselt koondatakse 93 inimest. Maksu- ja Tolliameti kooseisu suurus on edaspidi 1512 teenistuskohta.

Sester selgitas, et Maksu- ja Tolliametis ette võetud muutuste eesmärk ei ole olnud mehaaniline töötajate arvu vähendamine, vaid personalimuudatuste taga on olnud töö sisuline ümberkorraldamine. „Sellega seoses on Maksu- ja Tolliameti töö efektiivsus ajas paranenud, mitte halvenenud,“ märkis rahandusminister. Ta ütles, et Maksu- ja Tolliametis on praegu käsil uue strateegia loomine, mille eesmärk on ettevõtete tegevuse ja arengu toetamine. Selle sisu on muu hulgas see, et senisest veelgi enam tegeleb maksuhaldur tehnoloogia arendamisega, mis võimaldab osades töölõikudes hakkama saada vähema tööjõuga, sh väiksema arvu juhtidega.

Alustatud on ka uue e-maksuameti ja e-tolli arendamisega, mis muudab suhtluse Maksu- ja Tolliametiga veelgi efektiivsemaks. Eesmärk on teenuste lihtsustamise ja ajakohastamise käigus vähendada suhtlemisvajadust ametiga selliselt, et tegevused oleksid automatiseeritud ning e-maksu- ja tolliamet töötaks n-ö taustal. See tähendab aga ka seda, et muudatus võimaldab ametil rohkem motiveerida oma inimesi arendama uue e-maksuameti IT-lahendusi ning olema senisest rohkem valmis koostööks ettevõtjatega, selgitas Sester.

Vabas mikrofonis võtsid sõna Viktor Vassiljev, Marika Tuus-Laul, Jüri Adams, Märt Sults ja Peeter Ernits.

Istungi stenogramm:

Riigikogu istungite videosalvestisi saab vaadata https://www.youtube.com/riigikogu

(NB! Salvestis jõuab veebi viivitusega).

Riigikogu pressiteenistus

Gunnar Paal, 6316351, 51902837

gunnar.paal@riigikogu.ee

 

 

Tagasiside