Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Põllumajandusminister Helir-Valdor Seeder vastas Riigikogu liikmete Aivar Riisalu, Enn Eesmaa, Ester Tuiksoo, Mailis Repsi, Tarmo Tamme, Valeri Korbi, Viktor Vassiljevi ja Yana Toomi 23. oktoobril esitatud arupärimisele erimärgistusega kütuse kasutamise kohta (nr 205). 

Seederi selgituste kohaselt toimusid tuleva aasta riigieelarve ettevalmistamise ajal läbirääkimised rahandusministeeriumiga ja ka arutelu valitsuskabinetis põllumajanduses kasutatava erimärgistatud diiselkütuse vahetamiseks kompenseeriva toetusskeemiga. Mitmesugustel põhjustel jõudsime otsusele, et 2013. aastal uue süsteemi rakendamine ei ole otstarbekas. Samal seisukohal on Seederi teada ka kõik põllumeeste esindusorganisatsioonid.  Ta tõi välja seisukohad, millele tuginedes kehtestatakse igale Põllumajandusregistrite ja Informatsiooni Ameti registris olevale põllumajandusega tegelevale isikule kütusekoguse limiit, mis põhineb eelmisel aastal pindalatoetuse taotluse menetlemisel toetuse õiguslikuks tunnistatud hektarite ja kokkulepitava kuupäeva seisuga põllumajandusloomade registris olevate loomade alusel arvestatud loomühikute arvul. Selle koguse piires on põllumajandustootjal võimalik osta diiselkütust alandatud aktsiisimääraga. Seeder märkis, et oleme läbirääkimiste käigust ja võimalikest tulemustest teavet jaganud põllumajandustootjate esindajatele mitmetel põllumajanduse ja maaelu arengu nõukogu istungitel. Seederi sõnul ollakse seal ühiselt jõudnud järeldusele, et on otstarbekas jätkata senise süsteemiga. „Senise süsteemi jätkamisel on tootjatele eeliseks, et alandatud aktsiisiga kütuse kasutus ei ole limiteeritud. See tähendab, kui tootmisprotsess on kütusemahukam, näiteks köögiviljade mitmekordne vaheltharimine, siis on kindlustatud soodustatud hinnaga kütuse ost kogu tööde mahu ulatuses,“ toonitas põllumajandusminister. Seeder märkis samas, et sellele põllumeeste jaoks olulisele probleemile otsitakse pingsalt lahendust koostöös asjaomaste instantsidega. 

Töönädala päevakorrast arvati välja kahe eelnõu menetlemine: Sotsiaaldemokraatliku Erakonna fraktsiooni algatatud tervishoiuteenuste korraldamise seaduse muutmise seaduse eelnõu (277 SE) esimene lugemine ja valitsuse algatatud planeerimisseaduse muutmise seaduse eelnõu (247 SE) teine lugemine.           

Vabas mikrofonis võtsid sõna Kadri Simson ja Mihhail Stalnuhhin

Istungi stenogramm on internetis siin

Riigikogu pressitalitus

 

Tagasiside