Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Sotsiaalminister Taavi Rõivas vastas Riigikogu liikmete Kalev Kotkase, Andres Anvelti, Neeme Suure, Kalvi Kõva, Eiki Nestori, Jaak Alliku, Helmen Küti, Urve Palo, Jaan Õunapuu, Rannar Vassiljevi, Indrek Saare, Heljo Pikhofi, Sven Mikseri, Marianne Mikko, Mart Meri ja Karel Rüütli 19. septembril esitatud arupärimisele sotsiaalministeeriumi rolli kohta narkosurmade vähendamisel (nr 357). 

Arupärijad soovisid teada, missuguste meetoditega on sotsiaalministeeriumil plaanis tuleval aastal narkosurmade vähendamisega tegelda. 

Rõivas märkis, et narkomaania leviku vähendamine, narkomaania ennetamine ja ka tagajärgedega tegelemine on teemad, millega seotud probleemide lahendamisse on kaasatud peaaegu kõik ministeeriumid ühte või teist serva pidi. 

Rõivase sõnul on rahvastikutervise arengukava aastate 2009–2020 narkomaania vähendamise meetmes sotsiaalministeeriumi vastutusalaks ennetustegevus, kahjude vähendamisele suunatud tegevus, ravi ja rehabilitatsioon. Lisaks narkomaania vähendamise meetmetele kajastuvad mõningad tegevused, näiteks süstlavahetuses ja narkomaania ravis, HIV ja aidsi ennetamise meetmes. 

Rõivas pidas oluliseks nõustamisteenuste pakkumist nii sõltlastele kui ka nende lähedastele, samuti valdkonna seiret ja teadusuuringute läbiviimist. Ta tõi näitena uuringu Eesti kooliõpilaste tervisekäitumisest. 

Minister ütles, et tänavu käivitus ka nn naloksooniprogramm, mille eesmärgiks on otseselt narkootikumide üledoosidest põhjustatud surmade vähendamine. Tegemist on vastumürgiga, mida saab kasutada juhul, kui on tarbitud väga kangeid narkootikume ja tekivad sümptomid, mis on omased üledoosile. 

„2014. aasta narkomaania valdkonna tegevuste eelarve sotsiaalministeeriumis on ligikaudu neli miljonit eurot. Järgmisel aastal on kavas narkootikumide üledoosidest põhjustatud surmade vähendamiseks laiendada juba käesoleval aastal alustatud naloksooniprogrammi. Samuti jätkatakse kõikide eelpool loetletud tegevustega, nii ravi-, rehabilitatsiooni- kui ka nõustamisteenustega,“ ütles Rõivas. 

Vabas mikrofonis võttis sõna Mihhail Stalnuhhin

Istungi stenogramm:  

Riigikogu pressiteenistus 

Tagasiside