Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogus oli täna arutusel eelnõu, millega sooviti muuta üleriigiline nimekiri kohaliku omavalitsuse volikogu ja Riigikogu valimistel avatuks.

Eesti Vabaerakonna fraktsiooni algatatud Riigikogu valimise seaduse ja kohaliku omavalitsuse volikogu valimise seaduse muutmise seaduse eelnõu (550 SE)  näeb ette erakonna valimisnimekirja kantud isikute järjestumise vastavalt saadud häälte arvule ning arvestades valimisringkonna suurust.

Ettekande teinud Andres Herkel märkis, et eelnõuga on soov kaotada võimalus, et Riigikogusse või Tallinna volikogusse pääseb kandidaat üksnes tänu oma paigutusele üleriigilises nimekirjas, samas kui nimekirjas temast tagapool oleva kandidaadi häälte osakaal on suurem vastava ringkonna lihtkvoodist.

Põhiseaduskomisjoni esindaja Helmut Hallemaa sõnul kaaluti komisjonis põhjalikult eelnõuga seotud erinevaid aspekte, mida võrreldi kasutusel oleva süsteemiga. Ta lisas, et tema arvates peaks valimissüsteemi puudutavaid küsimusi käsitlema terviklikult.

Läbirääkimistel sõna võtnud fraktsioonide esindajad tõid välja oma argumendid valimissüsteemi korralduse kohta. Arto Aas (RE) märkis, et muudatus mõjutaks ligikaudu kümmet protsenti Riigikogu liikmetest. Tegemist on üsna marginaalse muudatusega. Aas ütles, et ka kinnistel valimisnimekirjadel on oma väärtus, seda näiteks erakonnasisese organisatsiooni ülesehitamise ja kaasamise seisukohast. Ta pidas olemasolevat süsteemi mõistlikuks. Jüri Adamsi (EVA) arvates aitab eelnõu vähendada kasutusel oleva süsteemi kitsaskohti. Helmut Hallemaa (KE) hinnangul on pakutud süsteem keeruline. Ta pidas vajalikuks eelnõu edasisel menetlemisel laiapõhjalise arutelu korraldamist.

Põhiseaduskomisjoni ettepanekul lõpetati eelnõu esimene lugemine. Muudatusettepanekute esitamise tähtajaks määrati 8. veebruar.

Istungi stenogramm:

Riigikogu istungite videosalvestisi saab vaadata https://www.youtube.com/riigikogu
(NB! Salvestis jõuab veebi viivitusega)

Riigikogu pressiteenistus
Gunnar Paal,
631 6351, 5190 2837
[email protected]
päringud: [email protected]

 

Tagasiside