Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu neljapäevasel istungil läbisid esimese lugemise kahe erakonna esitatud eelnõud erakondade riigieelarvest rahastamise vähendamise kohta.

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsiooni esitatud erakonnaseaduse muutmise seaduse eelnõu (32 SE) näeb ette, et iga Riigikogus esindatud erakonna eraldis riigieelarvest on võrdselt 450 000 eurot aastas.

Ettekande teinud Martin Helme sõnul oleks tulevikus iga-aastane summa riigieelarvest erakondadele 2,7 miljonit eurot, summa väheneks praegusega võrreldes poole võrra. „Praegu läheb erakondadele üle 5 miljoni euro aastas maksumaksja raha ja meie eesmärk on seda vähendada,“ ütles Helme.

Läbirääkimistel sõna võtnud Jüri Adamsi sõnul tunneb Eesti Vabaerakond sümpaatiat eelnõu suhtes.

Eesti Vabaerakonna fraktsiooni esitatud erakonnaseaduse täiendamise seaduse eelnõu (33 SE) näeb ette, et erakondadele riigieelarvest makstavate eraldiste kogusumma 2016. ja järgmistel eelarveaastatel ei tohi olla suurem kui pool 2015. aastal makstavast vastavast summast (2,7 miljonit eurot).

Ettekande teinud Külliki Kübarsepa sõnul on eelnõu sisuks poliitiline idee, mis oli esitatud Vabaerakonna algatusrühma poolt läbi viidud avalikule pöördumisele allkirjade kogumise aktsioonis „Lõpetada erakondade ületoitmine!,“ millele koguti 3940 allkirja.

Kübarsepa hinnangul tuleks esimese sammuna vähendada riikliku rahastamise kogumahtu poole võrra 2,7 miljoni euroni ning edasised sammud võtta ette vastavalt pöördumises esitatud ettepanekutele.

Läbirääkimistel sõna võtnud Mart Helme ja Andres Herkel toetasid erakondade rahastamise vähendamist riigieelarvest. Viktor Vassiljevi hinnangul oleks mõistlik töötada välja ühtne eelnõu erakondade rahastamise vähendamise kohta, mida kogu opositsioon toetaks.

Riigikogu kiitis 57 poolthäälega (7 vastu ja kaks erapooletut) heaks valitsuse algatatud lennundusseaduse ning lennundusseaduse ja riigilõivuseaduse muutmise seaduse muutmise seaduse (83 SE). Seadusega kehtestatakse üldreegel, et raadioside on tagatud nii eesti kui inglise keeles, kuid Tallinna lennuinfopiirkonnas üle 9,5 km kõrgusel lennates kasutatakse ainult inglise keelt. Eestikeelne raadioside puudutab umbes 20 erapilooti, kes nii kõrgel ei lenda. Kommertslendudele kehtib Euroopa Liidu õigusest tulenev ingliskeelse raadioside nõue. Seadus täpsustab julgestusalasest kontrollist vabastamise regulatsiooni. Välisministeeriumile antakse õigus vabastada julgestuskontrollist Presidendi Kantselei direktori taotlusel Vabariigi Presidendi kutsel visiidil olevaid külalisi ning valitsuse liikme või riigisekretäri taotlusel Eestis ametlikul visiidil viibivaid külalisi.

Istungi stenogramm 

Riigikogu istungite videosalvestisi saab vaadata https://www.youtube.com/riigikogu

(NB! Salvestis jõuab veebi viivitusega).

Riigikogu pressiteenistus
Kati Varblane
T: 631 6353, 516 9152
[email protected]
Päringud: [email protected]

Tagasiside