Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogus läbis esimese lugemise eelnõu, millega piiratakse kandideerimisõigust kohalike omavalitsuste volikogude, Riigikogu, Euroopa Parlamendi valimistel.

Kehtivate seaduste järgi ei saa kandideerida üksnes isik, kes on kuriteos süüdi mõistetud ja kes kannab reaalset vanglakaristust. Sealhulgas tingimisi vanglakaristus ja eelnev karistatus kandideerimist ei takista. Eesti Reformierakonna fraktsiooni algatatud kohaliku omavalitsuse volikogu valimise seaduse ja teiste seaduste muutmise seaduse eelnõu (522 SE) näeb aga ette, et kandideerida ei tohiks ka süüdi mõistetud või kehtiva ametialase kuriteo karistusega isik. Seletuskirjas märgitakse, et kandideerimisõiguse piiramine ohjeldab ja ennetab korruptsiooni.

Algatajate nimel sõna võtnud Kalle Laanet ütles, et tegemist on väga olulise eelnõuga. „Väga paljud kohalikes omavalitsustes töötavad ametnikud või ka volikogudesse kuuluvad isikud on pidanud ette võtma tee kohtumajja, et selgitada oma tegevusi. Selleks, et minimeerida seda olukorda ja ka avalikkusele paistaks kõik puhas, oleme teinud ettepaneku, et need isikud, kes on kohtu poolt süüdi mõistetud ja kelle karistatus ei ole kustunud ametialaste kuritegude toimepanemise eest, ei oma õigust kandideerida kohalike omavalitsuse volikogudesse, Riigikogusse ega Euroopa Parlamenti.“

Juhtivkomisjoni nimel sõna võtnud Arto Aas ütles, et sellist piirangut kandideerimisele saab tuua vaid tugevates demokraatlikes riikides, kuna ebademokraatlikes riikides hakataks mõistma sellise seaduse jõustudes poliitikuid kahtlaste asjaoludel süüdi.

Riigikogu võttis vastu ühe otsuse.

Riigikogu otsusega “Riigikogu otsuse ˮEuroopa Nõukogu Parlamentaarse Assamblee Eesti delegatsiooni moodustamineˮ muutmine” (553 OE) arvati delegatsiooni koosseisust välja Andrei Novikov ja nimetati liikmeks Tiit Terik.

Istungi stenogramm 

Riigikogu istungite videosalvestisi saab vaadata https://www.youtube.com/riigikogu

(NB! Salvestis jõuab veebi viivitusega).

Riigikogu pressiteenistus
Eva Vahur
631 6592, 53300619
[email protected]
Päringud: [email protected]

Tagasiside