Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu tänasel istungil läbis esimese lugemise Eesti Keskerakonna fraktsiooni, Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsiooni ja Isamaa fraktsiooni esitatud Riigikogu otsuse eelnõu rahvahääletuse korraldamiseks abielu mõiste küsimuses.

Riigikogu hääletas Reformierakonna ja Sotsiaaldemokraatliku Erakonna fraktsioonide ettepanekut eelnõu esimesel lugemisel tagasi lükata. Ettepaneku poolt oli 48 Riigikogu liiget, vastu hääletas 51 Riigikogu liiget. Sellega jäi eelnõu menetlusse ja esimene lugemine lõpetati.  

Eelnõu (288 OE) näeb ette panna 2021. aasta 18. aprillil korraldatavale rahvahääletusele järgmine muu riigielu küsimus: „Kas abielu peab Eestis jääma mehe ja naise vaheliseks liiduks?“. Kanda hääletamissedelile küsimus: „Kas abielu peab Eestis jääma mehe ja naise vaheliseks liiduks?“ ja lahtrid vastusevariantidega „jah“ ja „ei“.

Eelnõule muudatusettepanekute esitamise tähtaeg on 30. detsember.

Läbirääkimistel võttis Reformierakonna (RE) fraktsiooni nimel sõna Kaja Kallas, kelle sõnul on kavandatav rahvahääletus korraga mõttetu, naeruväärne ja julm. Kallas tegi ettepaneku eelnõu esimesel lugemisel tagasi lükata.

Keskerakonna (K) fraktsiooni nimel kõnelenud Tõnis Mölder ütles, et obstruktsioon võib ükspäev opositsioonile tulla bumerangina tagasi. Tema pöördus Riigikogu liikmete poole palvega anda rahvale võimalus pidada otsedemokraatia pidupäeva ja minna selle eelnõu aruteluga edasi.

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) nimel esines referendumit toetava sõnavõtuga Mart Helme. Ta pöördus opositsioonisaadikute poole öeldes, et nende katsed seda eelnõu torpedeerida tuhandete või miljonite parandusettepanekutega on kriisi tekitamine Eesti riigis.

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna (SDE) fraktsiooni nimel võttis sõna Indrek Saar. Tema sõnul on see referendum halb igal ajal ja igas kohas ning ta esitas sotsiaaldemokraatide nimel eelnõu tagasilükkamise ettepaneku.

Isamaa (I) fraktsiooni nimel kõneles Helir-Valdor Seeder. Ta ütles, et perekonnaseaduses sätestatud abielu mõistet tuleb tugevamini kaitsta läbi rahvahääletuse. Seedri sõnul on silmakirjalik tänaseks kujunenud olukorras takistada rahvahääletuse läbiviimist.

Istungi alguses esitasid Riigikogu liikmed hulga protseduurilisi küsimusi seoses täiskogu IV istungjärgu 11. töönädala päevakorra kinnitamisega.

Vabas mikrofonis võtsid sõna Jevgeni Ossinovski, Lauri Läänemets, Peeter Ernits, Riina Sikkut, Andres Metsoja ja Imre Sooäär.

Istung lõppes kell 19.42.

Istungi fotod (autor: Erik Peinar, Riigikogu)

Istungi stenogramm.

Videosalvestist istungist saab hiljem vaadata Riigikogu YouTube’i kanalil.
(NB! Salvestis jõuab veebi viivitusega).

Riigikogu pressiteenistus
Epp-Mare Kukemelk
6316356; 515 3903
epp-mare.kukemelk@riigikogu.ee   
Päringud: press@riigikogu.ee

Tagasiside