Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogus oli täna esimesel lugemisel Eesti Keskerakonna fraktsiooni algatatud alkoholi-, tubaka-, kütuse- ja elektriaktsiisi seaduse muutmise seaduse eelnõu (6 SE), mis nägi ette elektriaktsiisi vähendamise 4,47 eurolt ühele eurole megavatt-tunni elektrienergia kohta.

Eelnõu lükati tagasi häältega 43 poolt ja 34 vastu, millega eelnõu langes menetlusest välja.

Tarmo Tamm selgitas, et riigil on võimalik elektri lõpphinda tarbijale mõjutada läbi erinevate komponentide ja üheks selliseks komponendiks elektri lõpphinnas on elektriaktsiis.

„Kui täna maksab iga tarbija koos käibemaksuga elektriaktsiisi 0,5364 eurosenti kilovatt-tunni kohta, siis pärast eelnõu jõustumist väheneks see 2,9 protsendi võrra,“ kõneles Tamm ja lisas, et kui keskmise pere aastane elektrikulu on umbes 3500–5500 kilovatt-tundi, siis võidab selline pere aktsiisi vähendamisest aastas 14 kuni 22 eurot.

Rahanduskomisjoni liikme Kalvi Kõva sõnul tooks eelnõu kaasa järgmistel aastatel ligikaudu 78-protsendilise aktsiisi laekumise vähenemise. Kõva märkis, et eelnõu koostaja ei ole välja pakkunud rahalisi katteallikaid nimetatud muudatustele ja seetõttu ei saa seda eelnõu toetada.

Kõva lisas, et valitsuse arvutuste kohaselt laekuks eelnõu jõustumisel 2016. aastal aktsiisi ja käibemaksu tekke põhiselt 313,7 miljonit eurot vähem ja 2017. aastal vastavalt 31,9 miljonit eurot vähem.

Kõva sõnul moodustab kehtiv aktsiis kodutarbija elektrienergia arvest Eestis viimastel andmetel ligikaudu 3,7 protsenti, seega võib aktsiisi osakaalu elektrienergia lõpphinnas pidada tagasihoidlikuks.

Istung lõppes kell 10.49.

Istungi stenogramm.

Riigikogu istungite videosalvestisi saab vaadata https://www.youtube.com/riigikogu

(NB! Salvestis jõuab veebi viivitusega).

Riigikogu pressiteenistus
Epp-Mare Kukemelk
T: 631 6356, 515 3903
[email protected]
Päringud: [email protected]

 

 

Tagasiside