Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu istungil vastasid arupärimistele peaminister Kaja Kallas, majandus- ja taristuminister Taavi Aas ning  riigihalduse minister Jaak Aab.

Peaminister Kaja Kallas vastas Riigikogu liikmete Peeter Ernitsa, Anti Poolametsa, Henn Põlluaasa, Alar Lanemani, Riho Breiveli, Jaak Valge, Paul Puustusmaa ja Ruuben Kaalepi esitatud arupärimisele energiaarvete hüvitamise kohta (nr 108).

Arupärijad märkisid, et viimastel kuudel toimunud energiahindade enneolematu tõusu tulemusena on enamik inimesi sattunud väga raskesse olukorda ja Vabariigi Valitsus on otsustanud inimestele, kelle sissetulek jääb alla riigi keskmist, mis on 1126 eurot kuus, nende elektri-, gaasi ja küttearved hüvitada. Arupärijad soovisid teada, miks saavad toetust vaid need inimesed.

Peaminister selgitas, et me oleme kokku pannud kahte liiki toetusmeetmed. Esiteks on need meetmed, mis on kõigile ja mida ei pea taotlema. Teiseks on veel lisaks sihitud meede nendele peredele, kellel võiks olla suurem vajadus selle toetuse järele.

„Eestis kehtivad energiahindade tõusu leevendusmeetmed on ühed Euroopa kõige lahkemad, kui arvutada osakaaluna sisemajanduse kogutoodangust, nad on kõige pikaajalisemad, ehk mõned meetmed kestavad koguni seitse kuud, ja nad on ka kõige mitmekesisemad, sest me toetame mitte ainult elektri hinnatõusus, vaid ka maagaasi kaugkütte hinnatõusuga pihta saanud inimesi,“ ütles Kallas.

Ta selgitas kehtestatud meetmeid. „Elektrivõrgutasu 50 protsendiline vähendus, mis puudutab nii füüsilisi kui ka juriidilisi isikuid, see kajastub arvel automaatselt. Teiseks, gaasivõrgutasu kaotamine, see puudutab nii füüsilisi isikuid kui ka juriidilisi isikuid ja kajastub arvel automaatselt. Kolmandaks, hinnalagi kodutarbijatele 12 senti kilovatt-tunni kohta elektritarbimisele kuni 650 kilovatt-tundi, kajastub automaatselt arvel. Siis hinnalagi gaasile kodutarbijatele 65 eurot megavatt-tunni kohta, seda ületava osa kompenseerib riik 100 protsendi ulatuses kuni tarbimiseni 2,75 megavatt-tundi. See samuti kajastub automaatselt arvel,“ märkis Kallas. „Lisaks on sihitud meede leibkondadele, kus sissetulek pere ühe inimese kohta on alla mediaanpalga. Hüvitatakse energiakulude hinnatõusust ehk nii gaas, elekter kui ka küte 80 protsenti. See kehtib septembrist märtsini ka tagasiulatuvalt,“ lisas Kallas.

Kallas ütles etteheite kohta, et liiga vähesed inimesed on seda taotlenud. „See on ju hea, et elektri hinnad on läinud vahepeal alla, toetuse vajadust ei ole nii palju ja inimesed saavad ise hakkama. Automaatsete toetuste toel oli kodumajapidamiste elektriarve jaanuaris ligi 20 protsenti väiksem, kui ilma nende automaatsete toetusteta oleks olnud,“ selgitas peaminister.

Kallas vastas veel personalikao kohta riigikaitse valdkonnas (nr 109) ja tegevusplaani kohta Venemaa sõjalise kallaletungi korral Ukrainale (nr 110).

Majandus- ja taristuminister Taavi Aas vastas arupärimisele Valgevene transiidi soodustamise kohta (nr 104).

Riigihalduse minister Jaak Aab vastas arupärimisele maagümnaasiumide- ja põhikoolide sulgemise kohta (nr 111).

Istung lõppes kell 21.41.

Istungi stenogramm:

Riigikogu istungite videosalvestisi saab vaadata https://www.youtube.com/riigikogu
(NB! Salvestis jõuab veebi viivitusega.)

Riigikogu pressiteenistus 
Gunnar Paal,
6316351, 51902837
[email protected]
päringud: [email protected]

 

 

 

Tagasiside