Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu sügisistungjärgu pidulikul avamisel pidasid kõne Riigikogu esimees Henn Põlluaas ja Vabariigi President Kersti Kaljulaid.

Põlluaas kõneles tänavusest mitmest tähtsast juubelist, mille krooniks oli parlamendi enda sajanda juubeli tähistamine. Ta meenutas läbi ajaloosündmuste prisma iseseisva Eesti riigi käekäiku ja sellega seotud poliitilisi sündmusi. Põlluaas tõi esile ka uue Riigikogu koosseisu tööle asumisega seotud küsimused.

„Pikale veninud koalitsiooniläbirääkimiste tõttu jäi meie kevadine tööperiood lühikeseks. Seda olukorda tuleb nüüd kindlasti parandama hakata. Järgnevate kuude ja aastate jooksul, tuleb üha tugevamini pingutada, et seadusandlike meetmete kaudu võtta vastu ja viia ellu Eesti elu edasiviivaid otsuseid ja põhimõtteid,“ ütles Põlluaas.

„Juubeliaastal oleme harjunud vaatama minevikku, nii tegin ka mina. Minevikust jõuame aga läbi praeguse ajahetke tulevikku. Me peame jätma oma lastele ja lastelastele kauni, stabiilse ning eduka Eesti. Riigikogu peab aktiivselt panustama pikaajaliste probleemide lahendamisse. See nõuab Riigikogult rohkem omaalgatust, enda rolli ja sõltumatuse suuremat teadvustamist ning ainult kvaliteetsete ja otstarbekate seaduste vastuvõtmist. Kindlasti aitab see tõsta usaldust Riigikogu vastu. Väljakutsete arv ja haare, mida peame seadusloomes lahendama on suur. See töö on raske, kuid kindlasti innustav,“ märkis Põlluaas.

Ta avaldas lootust, et töö Riigikogus saab olema rohkem koostööaldis ja teineteist mõistev, sest üheskoos suudame me Eesti jaoks palju rohkem ära teha, kui seni või teineteisele vastandudes. „Soovin teile kõigile head uue hooaja algust, kainet mõtlemist, tulemuslikke diskussioone ja lugupidamist kolleegide suhtes!“ ütles Põlluaas.

Kaljulaid käsitles Eesti riigielu korraldamise aktuaalseid küsimusi ja Riigikogule pandud ootusi nende lahendamiseks.

„Mind paneb muretsema silmapiir. Horisont. Täpsemalt öeldes – see, mis on horisondi taga. Nii palju on niidiotsi, mida peaksime praegu sikutama. Niidiotsi, mis viivad meid uute võimalusteni. Uute leidudeni, mis aitavad tekitada kasvu ja edenemist. Ka niidiotsi, mis tekkinud me senistest püüdlustest, senistest lootustest ja tahtmisest neid lootusi täita,“ ütles president. Ta analüüsis ühiskonna ees seisvaid pakilisi ülesandeid ja esitas oma nägemuse nende lahendamiseks.

„Teie siin saalis olete need, kes otseselt vastutavad, et neil küsimustel oleksid vastused. Te olete vabad kujundama, millised on need vastused – aga siiski selle põhiseaduse piires, mille Eesti rahvas on heaks kiitnud. Te olete oma otsustes vabad, aga siiski mitte täiesti – vastavalt põhiseadusele peate lähtuma kõigi Eesti inimeste ootustest, mitte vaid oma valija ootusest,“ rõhutas Kaljulaid.

„Teie olete me õigusriigi hoidjad – see on suurem vastutus, kui olla lihtsalt seadusandja. Selle vastutuse eest ei saa põgeneda, grupiidentiteedi ega fraktsiooni seisukoha taha varjuda. Kas teie otsused tegelevad ühiskonnale oluliste küsimustega? Mina usun, et tegelevad. Kas Eesti inimene saab ka edaspidi uskuda oma riigi põhiseadust ja seadustega antud lubadusi, isegi väga pikaajalisi? Te saate luua lootust ja kindlustunnet, aga ka küünilisust ja veendumust, et igaüks, ka siin saalis, seisab vaid iseenda või kitsa ringi huvide eest,“ ütles president.

Kaljulaid soovis, et võidaks hoolimine ja headus. „See kõik on teie kätes. Jõudu tööle!“

Avaistungil esinenud Veronika Portsmuthi Kooriakadeemia Kontsertkoor Veronika Portsmuthi juhatusel lõi piduliku meeleolu.

Istungi stenogramm:

Fotod:

Riigikogu istungite videosalvestisi saab vaadata https://www.youtube.com/riigikogu

(NB! Salvestis jõuab veebi viivitusega).

Riigikogu pressiteenistus
Gunnar Paal,
631 6351, 5190 2837
[email protected]
päringud: [email protected]

Tagasiside