Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu sügisistungjärgu avaistungil esinesid kõnega Riigikogu esimees Ene Ergma ja president Toomas Hendrik Ilves

Ergma rääkis Riigikogu rollist ja parlamendile langevatest ootustest. 

„Riigikogu on jätkuvalt kõige tugevama ja legitiimsema mandaadiga poliitiliste vaidluste lahendamise foorum ühiskonnas,“ ütles Ergma. Ta lisas, et ühiskonnas eksisteerivad paratamatult erinevad huvid, demokraatia kvaliteet on tagatud aga siis, kui kõigil on võimalik enda õiguste eest võrdselt hästi seista ja tugevaim argument esitada. Ergma toonitas, et Riigikogu peab edaspidigi aktiivselt panustama pikaajaliste probleemide lahendamisse. Ta tõi näiteks demograafiliste probleemide läbimõeldud lahendamise, samuti Rail Baltica projekti tähtsuse. 

„Parlament esindab inimesi, aga tema ülesanne on ka valitsemist ja otsustamist tagasi peegeldada. Selgitada otsuste tausta, toetada ja kritiseerida otsuseid. See tagasisidestamine käib meil, saadikutel, oma valimisringkondades ja avalikkuses pidevalt. Selle üks vorme on valimiskampaania, mille keskel kohalike valimiste võtmes just praegu oleme,“ ütles Ergma. 

Ilves soovis oma kõnes Eestile tarka ja konkurentsitihedat valitsemist. 

“Ausameelsel kokkuleppel peaks olema võimalik loobuda teostamatute lubaduste andmisest ja vaenu külvamisest. Meie ideaal võiks olla, et erakonnad ja valimisliidud pakuvad valimistel välja teostatavaid eesmärke ning valijad ignoreerivad kandidaate, kes petavad ja ässitavad või pakuvad sisutuid loosungeid,” ütles Ilves. Ta toonitas, et rahvas tahab kaasa mõelda ja kaalutletud seisukohad avalikult välja öelda. Seda näitas Rahvakogu. Seda nägime Arvamusfestivalil. 

“Teisalt vaidlen jätkuvalt nendega, kes leiavad, et otsused tulebki teha kitsas ringis suletud ukse taga – parlamentarism ei tähenda ka seda. Vastupidi: inimestel peab käes olema arvamuste kujundamiseks vajalik teave ja inimesi tuleb otsuste langetamisel kuulata,” ütles Ilves. Ta lisas, et Rahvakogu ettepanekute läbiarutamiseks ja vajalike seadusmuudatuste tegemiseks on jäänud vaid mõned kuud. Ilves tunnustas Riigikogu põhiseaduskomisjoni valmisolekut nende põhjal seadusemuudatusi visandada. 

Pärast sügisistungjärgu pidulikku avamist vastasid Riigikogu liikmete esitatud arupärimistele Eesti Panga Nõukogu esimees Mart Laar Eesti Panga tegevuse kohta seoses VEB Fondiga; majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan Parts riigiettevõtete nõukogude kohta; sotsiaalminister Taavi Rõivas noorte tööpuuduse, ravijärjekordade ning Lääne-Tallinna Keskhaigla Haabersti hooldusravikliiniku rahastamise kohta. 

Fotod tänaselt avaistungilt: https://fotoalbum.riigikogu.ee/v/2013/Riigikogu/VI_istungjark/

Istungi stenogramm: https://www.riigikogu.ee/?op=steno&stcommand=stenogramm&date=1378731481 

Riigikogu pressiteenistus

 

 

 

 

Tagasiside