Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu sügisistungjärgu avaistungil esinesid kõnega Riigikogu esimees Ene Ergma ja president Toomas Hendrik Ilves.
 
Ergma rõhutas, et sügishooaja kõige tähtsam töö Riigikogus on seotud meie riigi järgmise aasta eelarvega. Riigikogu esimees märkis, et Eesti konservatiivne eelarvepoliitika ja väike riigivõlg moodustavad meie turvatagala, kui ebasoodsad tendentsid maailma majanduses peaksid naasma. Ohumärgid ei ole veel kadunud ja sunnivad meid edaspidigi olema otsustes ja kulutustes kaalutlevad. „Samuti ei saa me unustada, et Eesti riigieelarve, mida tuuakse eeskujuks rahandusega hätta jäänud riikidele, on ikkagi defitsiidis ja me alles oleme teel tasakaalu poole,“ nentis Ergma.
 
Riigikogu esimees toonitas, et parlamendi üheks oluliseks rolliks on täitevvõimu tegevuse kontroll. Möödunud kümne aasta jooksul on heakskiidu saanud 26 erinevat arengukava. „On aeg hakata teadvustama, mis neist on saanud, mida on nende elluviimiseks tehtud ja mida oleks põhjust arengukavades muuta. Riigikogu peab oma töösse suhtuma nagu põllumees – kui midagi külvatakse, siis tuleb selle eest hoolitseda,“ ütles Ergma.
 
President Toomas Hendrik Ilves käsitles oma kõnes riigielu mitmeid olulisi küsimusi ja sellest tulenevalt Riigikogu ees seisvaid ülesandeid. Ta toonitas, et majandusmured ei ole veel kaugeltki selja taga. Segadus võistleb selgusega nii Euroopas kui Eestis. Oleme suutnud hoida oma kulud ja tulud tasakaalus, oleme teinud seda, mida on vaja teha ning mida paljud teised pole kas tahtnud või suutnud. Ent kas õigesti tegemisest piisab Euroopa laiemas pildis, ei tea praegu ükski majandusekspert. „Eesti makromajanduslik üldseis on hetkel üsna hea ja selle eest väärivad Eesti parlament ja valitsus kindlasti tunnustust. Ent me teame kõik, et me ei ela isolatsioonis,“ märkis Ilves.
  
President kutsus Riigikogu liikmeid esitama küsimusi, tundma muret ja huvi ning koos sellega veelgi enam kehtestama end Eesti elu kujundajatena. Täie vastutuse, oma näo ja nimega. „Hoidkem alati meeles: otsustaja on kõikides olulistes riigi- ja ühiselu asjades Riigikogu, rahva otseselt valitud esindus, mitte keegi teine,“ rõhutas Ilves.
 
Piduliku sügisistungjärgu avamise järel käsitles Riigikogu päevakorras ettenähtud küsimusi. Justiitsminister Kristen Michal vastas Riigikogu liikmete Marika Tuusi, Lembit Kaljuvee, Valeri Korbi, Vladimir Velmani, Peeter Võsa, Enn Eesmaa, Eldar Efendijevi, Kalle Laaneti, Tarmo Tamme, Priit Toobali, Ester Tuiksoo ja Mailis Repsi 9. juunil esitatud arupärimisele tervishoiuteenuste osutajate olukorrast joobeseisundi tuvastamisel (nr 31) ning Riigikogu liikmete Peeter Võsa, Inara Luigase, Enn Eesmaa, Eldar Efendijevi, Kalev Kallo, Priit Toobali, Ester Tuiksoo, Mailis Repsi, Heimar Lengi ja Vladimir Velmani 9. juunil esitatud arupärimisele korruptsioonikahtlusest Võru maakonnas (nr 32).
                       
Vabas mikrofonis võttis sõna Mihhail Stalnuhhin.
 
Istungi stenogramm on internetis siin:
 
Riigikogu pressitalitus
Tagasiside