Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu võttis tänasel täiendaval istungil vastu avalduse, milles avaldab toetust ukraina rahvale ning Ukraina riigi suveräänsusele ja territoriaalsele terviklikkusele.

Avalduse tekst:

„Riigikogu mõistab karmilt hukka Venemaa Föderatsiooni poolt Ukraina vastu suunatud agressiooni, vägede Ukrainasse viimise ja okupeeritud piirkondade ebaseadusliku tunnustamise.

Riigikogu mõistab hukka ÜRO aluspõhimõtete rikkumise Venemaa Föderatsiooni poolt. Jõuga ähvardades rikub Venemaa Föderatsioon jõhkralt Ukraina suveräänsust ja lõhub jõudu kasutades tema territoriaalset terviklikkust.

Riigikogu mõistab hukka Venemaa Föderatsiooni tegevuse, mis rikub kõiki 1975. aasta Helsingi lõppaktiga kehtestatud riikidevahelise suhtluse põhimõtteid.

Riigikogu rõhutab, et Nürnbergi harta järgi on agressioonisõja või rahvusvahelisi lepinguid, kokkuleppeid ja lubadusi rikkuva sõja kavandamine, ettevalmistamine, alustamine või pidamine kuritegu rahu vastu. Nürnbergi kohtuotsus sätestab, et agressioonisõja alustamine ei ole mitte üksnes rahvusvaheline kuritegu, vaid suurim rahvusvaheline kuritegu, mis erineb teistest sõjakuritegudest selle poolest, et see sisaldab kõigi nende koondkurjust.

Riigikogu mõistab hukka Venemaa Föderatsiooni provokatsioonid Ida-Ukrainas ja valede levitamise maailma meediaruumis.

Riigikogu peab tähtsaks, et maailma riigid toetaksid Ukraina majandust ja suurendaksid otsustavalt relvaabi, kuna Ukraina on Venemaa Föderatsiooni provotseerimata agressiooni ohver.

Riigikogu kutsub liikmesriike andma Ukrainale Euroopa Liidu kandidaatriigi staatuse ja NATO liikmesuse saavutamise teekaardi.

Riigikogu kutsub kõikide riikide valitsusi ja parlamente mõistma Venemaa Föderatsiooni agressiooni selgesõnaliselt hukka ning viivitamata toetama ulatuslike sanktsioonide rakendamist agressorriigi suhtes.

Riigikogu kutsub Euroopa Liidu vastavaid institutsioone välja töötama meetmed, mis teeksid võimatuks sõjapropagandat ja rahvuslikku vihkamist levitavate Venemaa Föderatsiooni meediakanalite edastamise ühenduse territooriumil.

Riigikogu kutsub rahvusvahelisi organisatsioone üles alustama Venemaa Föderatsiooni poolt Ukraina-vastase agressiooniga alates 2014. aastast toimepandud sõjakuritegude ja nende sooritajate väljaselgitamist, uurimist ja vastutusele võtmist.

Riigikogu avaldab kindlat toetust ukraina rahvale ning Ukraina riigi suveräänsusele ja territoriaalsele terviklikkusele.“

Läbirääkimistel võtsid sõna Isamaa fraktsiooni nimel Raivo Tamm, Keskerakonna fraktsiooni nimel Enn Eesmaa, Sotsiaaldemokraatliku Erakonna fraktsiooni nimel Lauri Läänemets, Reformierakonna fraktsiooni nimel Eerik-Niiles Kross ja Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna nimel Henn Põlluaas.

86 Riigikogu liikme esitatud Riigikogu avalduse „Venemaa Föderatsiooni agressioonist Ukraina vastu“ (535 AE) vastuvõtmise poolt hääletas 72 Riigikogu liiget.

Riigikogu pressiteenistus
Merilin Kruuse
tel 631 6592, 510 6179
e-post [email protected]
päringud [email protected]

Tagasiside