Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

 

Riigikogu toetas neljapäeval õiguskantsleri ettepanekut riigilõivuseaduse ning tsiviilkohtumenetluse seadustiku ja halduskohtumenetluse seadustiku koostoime normide Eesti Vabariigi põhiseadusega kooskõlla viimiseks (nr 25). Ettepaneku poolt oli 56 Riigikogu liiget, üks jäi erapooletuks.

 „Probleem on selles, et praeguseks on Riigikohus juba tegelnud üle 50 menetlusega, see on aastatel 2012 ja 2013, ja leidnud, et riigilõivud olid liialt kõrged ja seetõttu vastuolus põhiseadusega,“ ütles Riigikogu kõnetoolist oma õiguslikku analüüsi tutvustanud õiguskantsler Indrek Teder. Ta lisas, et sel aastal on juba näha kuue uue riigilõivu põhiseadusliku järelevalve algatamise taotlust.

„Vanade lõivude õiguspärasuse hindamisel on veel tänagi võimalik tänu kohtute antud tõlgendusele, et riigilõivu suuruse põhiseadusele vastavuse küsimust saab tõstatada väga pikka aega,“ märkis Teder. Õiguskantsler tõi ka välja, et 1. juulil 2012. aastal jõustusid riigilõivud, mis olid varasematest oluliselt väiksemad. „Tunnustasin toona justiitsministri ja seadusandja tegevust. Ühtlasi lootsin, et sellega on varasem väga kõrgete riigilõivudega seonduv probleem lõppenud,“ ütles Teder ja lisas, et praktika näitas siiski muud.

Teder selgitas, et ta näeb lahendusena seda, kui riigilõivud kehtestada aastatel 1. jaanuar 2009 – 30. juuni 2012 väiksemana. Tema sõnul selline uus ja isikute jaoks soodne norm ei tekita uut tungi kohtusse pöörduda, vanu riigilõive vaidlustama ja riigilt raha tagasi nõudma.

Riigikogu põhiseaduskomisjoni esimees Rait Maruste ütles Riigikogu kõnetoolist rääkides, et  õiguskantsleri ettepanek tekitas põhiseaduskomisjoni istungil intensiivse mõttevahetuse ja kuigi probleemi mööndi, nähti selle võimaliku tekke põhjusi ja ka lahendusi õiguskantslerist mõneti erinevalt.

„On raske mõista, miks Riigikohus ei võiks oma lahendis üldistada probleemset olukorda, leida põhiseaduspärane lahendus, mis annaks siis võimaluse arvestada olukorda ja üksikjuhtumite eripära. See ei oleks uute riigilõivumäärade kehtestamine, vaid tõlgenduslike juhiste andmine alamal seisvatele kohtutele olemasolevate, seadusest tulenevate võimaluste raames piiratud arvu ja piiratud aja juhtumite suhtes ning seeläbi saaks ühtlasi lõpetada kogu süsteemi koormamata üksikjuhtumite kaudu probleemile reageerimise,“ rääkis Maruste.

Riigikogu õiguskomisjoni esimees Marko Pomerants ütles Riigikogu kõnetoolist, et kui vaadata niiöelda põhiseadusega vastuolus oleva lõivu suurust ja alates 1. juulist 2012 kehtiva riigilõivu suurust, siis kohtud on pidanud võimalikuks, et see põhiseaduspärane lõiv on juba seal nende kahe numbri vahel. „Ehk kui mõne stiilinäitena tuua, siis põhiseadusvastaseks on loetud lõiv 4400 eurot, samal ajal  põhiseaduspäraseks kohtu poolt 2029 ja lõpuks on selgunud, et see uus lõiv on hoopiski 950. Nii et ka kohus ise on pidanud võimalikuks hoopis kõrgemat põhiseaduspärast lõivu kui tegelikult Riigikogu poolt see uus sätestatu,“ rääkis Pomerants.

Kuna Riigikogu toetas õiguskantsleri ettepanekut, tegi Riigikogu esimees vastavalt Riigikogu kodu- ja töökorra seadusele õiguskomisjonile ülesandeks algatada eelnõu riigilõivuseaduse ning tsiviilkohtumenetluse seadustiku ja halduskohtumenetluse seadustiku koostoime normide kooskõlla viimiseks Eesti Vabariigi põhiseadusega.

Istungi stenogramm.

Vaata pilte istungist.

Normal
0

21

false
false
false

ET
X-NONE
X-NONE

MicrosoftInternetExplorer4


/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:Normaaltabel;
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-priority:99;
mso-style-qformat:yes;
mso-style-parent:””;
mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;
mso-para-margin:0cm;
mso-para-margin-bottom:.0001pt;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:11.0pt;
font-family:”Calibri”,”sans-serif”;
mso-ascii-font-family:Calibri;
mso-ascii-theme-font:minor-latin;
mso-fareast-font-family:”Times New Roman”;
mso-fareast-theme-font:minor-fareast;
mso-hansi-font-family:Calibri;
mso-hansi-theme-font:minor-latin;
mso-bidi-font-family:”Times New Roman”;
mso-bidi-theme-font:minor-bidi;}

 

Tagasiside