Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu kiitis heaks valitsuse algatatud Riigikogu otsuse „Euroopa Liidu taaskäivitamise kava rahastamise ja Euroopa Liidu Nõukogu otsuse omavahendite süsteemi kohta heakskiitmine“ (353 OE), mille vastuvõtmise sidus valitsus usaldushääletusega. Otsuse poolt hääletas 63 Riigikogu liiget ja vastu oli 19 Riigikogu liiget.

Riigikogu otsusega kiideti heaks Euroopa Liidu Nõukogu otsus, mis käsitleb Euroopa Liidu (EL) tuluallikate ehk omavahendite süsteemi ja millega antakse Euroopa Komisjonile volitus võtta ELi nimel laenu taaskäivitamise kava rahastamiseks. Uue ELi eelarve tuluallikana kehtestatakse  ringlusesse võtmata plastpakendijäätmete koguse põhine omavahend.

Rahandusminister Keit Pentus-Rosimannus ütles, et nii laenu võtmises ELi nimel kui uue tuluallika kasutuselevõtus leppisid ELi liikmesriikide riigipead ja valitsusjuhid kokku 2020. aasta juulis ELi pikaajalise eelarve ja taaskäivitamise kava loomise kompromissi raames.

Valitsus otsustas 6. mai istungil siduda Riigikogule esitatud otsuse vastuvõtmine usaldusküsimusega enne teist lugemist. Valitsus peab esitatud otsuse kiiret vastuvõtmist äärmiselt oluliseks, sest alles siis, kui kõik liikmesriigid on oma siseriiklikud protseduurid ELi Nõukogu omavahendite otsuse heakskiitmiseks lõpetanud, saab Euroopa Komisjon võtta laenu, et alustada COVID-19 kriisi järgselt ELi liikmesriikide majanduste taaskäivitamise toetamist.

Otsuse vastuvõtmise usaldusküsimusega sidumisel lõppesid juhtivkomisjoni kohustused ning valitsus koostas eelnõu teise lugemise jaoks vajalikud dokumendid: eelnõu uus tekst, muudatusettepanekute loetelu ja seletuskiri teiseks lugemiseks. Samuti vaatas valitsus läbi eelnõule laekunud muudatusettepanekud ja tegi nende suhtes otsused.

Ühe muudatusettepaneku esitas Isamaa fraktsioon ja 765 muudatusettepanekut Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsiooni liikmed. Valitsus otsustas jätta muudatusettepanekud arvestamata, kuna peab väga oluliseks, et nii Eesti kui teiste liikmesriikide inimesed ja ettevõtted saaksid kiirelt lisatuge COVID-19 vastaseks võitluseks ja sellest taastumiseks.

Valitsus ei pidanud võimalikuks nõustuda ettepanekutega, mis väljuksid 2020. aasta juulis ELi liikmesriikide riigipeade ja valitsusjuhtide poolt saavutatud kokkuleppe piiridest või ei puutu omavahendite otsuse reguleerimisalasse. Omavahendite otsuse sisuga mitte seotud muudatusettepanekute menetlemine tekitaks viivituse ELi-üleselt  ja Eesti takistaks kogu Euroopas, sh Eestis, taastepaketi käivitamist.  Aprilli lõpuks oli menetlus edukalt lõpetatud 19 liikmesriigis. ELi taaskäivitamiskava raha kasutamine on plaanis käivitada suvel, see eeldab laenamist.

Seletuskirjas märgitakse, et ELi taaskäivitamise kava on hinnanud aluslepingutega kooskõlas olevaks nii ELi Nõukogu õigusteenistus, liikmesriikide õigusteenistused kui ka Tartu Ülikooli õigusteaduskonna eksperdid. ELi taaskäivitamiskava on ellu kutsutud erakordsete majandusolude tõttu ja erakordsed olud tingivad erakordsed lahendused.

Otsuse (353 OE) üle peetud läbirääkimistel võtsid sõna Erki Savisaar (K), Martin Helme (EKRE), Aivar Sõerd (RE), Paul Puustusmaa (EKRE), Anti Poolamets (EKRE), Riina Sikkut (SDE), Ruuben Kaalep (EKRE),  Helir-Valdor Seeder (I), Kalle Grünthal (EKRE), Henn Põlluaas (EKRE), Oudekki Loone (K), Mart Helme EKRE) ja Peeter Ernits (EKRE).

Vabas mikrofonis võtsid sõna Mart Helme ja Peeter Ernits.

Istung lõppes kell 19.20.

Istungi stenogramm:

Videosalvestist istungist saab hiljem vaadata Riigikogu YouTube’i kanalil.
(NB! Salvestis jõuab veebi viivitusega).

Riigikogu pressiteenistus
Gunnar Paal, 631 6351, 5190 2837
[email protected]
päringud:
 [email protected]

 

 

Tagasiside