Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu tänasel istungil tegi ettekande sotsiaalkaitseminister Signe Riisalo, kes andis ülevaate riigi pikaajalise arengustrateegia „Eesti 2035“ elluviimisest oma valdkonnas.

Minister ütles, et Sotsiaalministeerium töötab sotsiaalselt kindlustatud ja õnneliku elukeskkonna tagamise nimel. Riisalo lisas, et strateegia „Eesti 2035“ on andnud Sotsiaalministeeriumile ja sotsiaalkaitseministrile 2021. aasta peamisteks ülesanneteks tegeleda süvitsi kolme suure teemaga: vaimset tervist toetava süsteemi terviklik arendamine ning vaimse ja füüsilise vägivalla vähendamine, inimesekeskse tervishoiu ja sotsiaalteenuste integreeritud pakkumise arendamine ja sotsiaalkaitsedisain ning kulumudelite uuendamine arvestades ühiskondlikke muutusi ning demograafilise situatsiooni negatiivseks muutumist.

„Eesti rahvaarv väheneb ja prognooside kohaselt on meid aastaks 2035 umbes 1,2 miljonit,“ lausus Riisalo. Ta märkis, et rahvastiku ja rändeküsimuste murekohtade kaardistamiseks ja võimalike lahenduste leidmiseks meie rahva kestmajäämise osas on moodustatud rahvastikupoliitika komisjon. „Rändel on tähtis koht Eesti rahvastikuprotsessides ja pingelises julgeolekuolukorras avanevad tihti ka uued rände teekonnad, mis tähendab, et oluline on teada riigi vajadusi ning teadvustada kaasnevaid riske,“ sõnas Riisalo.

Minister nentis, et „Eesti 2035“ strateegiadokumenti koostades polnud võimalik praegust olukorda ette näha, kuid paindliku riigina tuleb meil oma otsuseid kohandada. „Praegu vajavad meie abi ning tähelepanu sõjapõgenikud Ukrainast,“ toonitas Riisalo. Ta osutas, et oluline on hoida sidet ka Eesti kogukonnaga välismaal, keda on ligi 200 000 inimest. Minister märkis, et valitsuskomisjonis tutvustati viimati meetmeid, mis on mõeldud selleks, et lõimida meie ühiskonda nii uusi sisserändajaid kui ka aidata kohaneda tagasitulijatel.

Riisalo tõdes, et me ei tohi unustada ühiskonna kõige haavatavamaid gruppe, erivajadustega inimesi. „Mul on hea meel, et oleme viimastel aastatel olnud äärmiselt edukad erivajadustega inimeste kaasamisele ühiskonda näiteks erinevate võimaluste näol tööturul,“ lausus minister. Ta rääkis ka, et iga päevaga muutub järjest olulisemaks vaimne tervis. „Vaimse tervise abi peab olema kättesaadav ja kvaliteetne, lähtuma inimese vajadusest ning toetama järjepidevalt nii abi vajavat inimest kui ka tema lähedasi,“ ütles Riisalo.

„Eesti sotsiaalhoolekande keskne põhimõte on toetada inimeste iseseisvat ja väärikat elu kodus nii kaua kui võimalik,“ lausus minister. Ta lisas, et teenuseid peaks saama võimalikult kodu lähedalt, abi andmine peaks algama kohalikust omavalitsusest, olema võimalikult bürokraatiavaba ja abi andmise teekond lihtsasti arusaadav. „Paraku on hinnanguline koduteenuste vajadus jätkuvalt suurem kui kohalikud omavalitsused ja riik seda pakkuda suudavad,“ sõnas minister ja rõhutas, et kiiremas korras on vaja pikaajalise hoolduse reformi.

Veel toonitas minister oma ettekandes, et vähendada tuleb soolist ebavõrdsust ja vaesust ning tegutseda selle nimel, et suurendada soolist võrdsust ning suuremat sotsiaalset kaasatust. Lisaks osutas ta, et oluline on ka tõsta inimeste teadlikkust finantsvahendite kogumisest ja rahaliste ressursside planeerimisest.

Läbirääkimistel võtsid sõna Isamaa fraktsiooni nimel Priit Sibul, Reformierakonna fraktsiooni nimel Õnne Pillak, Keskerakonna fraktsiooni nimel Siret Kotka, Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsiooni nimel Jaak Valge ja Sotsiaaldemokraatliku Erakonna fraktsiooni nimel Helmen Kütt.

Riigikogu võttis vastu ühe otsuse

Keskkonnakomisjoni esitatud Riigikogu otsus „Sihtasutuse Keskkonnainvesteeringute Keskuse nõukogu liikme tagasikutsumine ja uue liikme nimetamine“ (563 OE) näeb ette kutsuda Sihtasutuse Keskkonnainvesteeringute Keskuse nõukogust tagasi Martin Repinski ja nimetada nõukogu liikmeks Tõnis Mölder.

Otsuse poolt hääletas 72 saadikut.

Istungi stenogramm

Videosalvestist istungist saab hiljem vaadata Riigikogu YouTube’i kanalil.
(NB! Salvestis jõuab veebi viivitusega).

Riigikogu pressiteenistus
Merilin Kruuse
tel 631 6592, 510 6179
e-post [email protected]
päringud [email protected]

Tagasiside