Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu kuulas tänasel istungil õiguskantsler Ülle Madise aastaülevaate kokkuvõtet. Õiguskantsler märkis, et teemade ring on lai, alates maksudest, pangandusest ja jälitustegevuse järelevalvest kuni keskkonnakaitse, muinsuskaitse, laste ja noorte õiguste kaitse ning puuetega inimeste muredeni.

Ülle Madise tõi oma ettekandes muu hulgas välja linnade ja valdade määrused, mis haldusreformijärgselt inimestele probleeme valmistavad. Ta kirjeldas olukorda, kus reformi järel tekkinud suuromavalitsuse piires kehtestati ühesugused heakorrareeglid ning lähimast majapidamisest kilomeetrite kaugusel elaval inimesel keelati eriloata peenart teha ja õues pesu kuivatada. Selliseid olukordi tuli õiguskantsleri sõnul ette terve hulk. Ta tänas linnu ja valdu, et nad säärased vead kiiresti ja kohtu sekkumiseta parandanud on.

Madise ütles, et õiguskantsleri ametkond annab märku ka sellest, kui seaduses või määruses ilmnevad praktika käigus soovimatud tulemused, mis vajavad lahendust. „Inimese maksukoormust suurendab näiteks see, kui ta saab koondamis- või sünnitushüvitise aasta lõpus või siis, kui paljulapseline pere on saanud oma eluaseme renoveerimiseks KredExilt toetust ja on seda saanud füüsilisele isikule, mitte korteriühistu kaudu,“ tõi õiguskantsler näiteks. Ta avaldas lootust, et need vead saavad kiiresti parandatud.

Õiguskantsler ütles, et sageli küsitakse, miks on ametnikud ükskõiksed ega tee kaalutletud ja mõistlikku otsust. Madise arvates on suurim probleem ametnike eesliini nõrkus. Ta viitas, et ametites ja inspektsioonides, koolides ja haiglates, lastekaitses ja hooldekodudes ei ole spetsialistidel pahatihti toetavat töökeskkonda, õiglast tunnustust ja vastutusega kooskõlas palka. Madise sõnul on vaja tarka, teotahtelist ja otsustusjulget inimest ametisse, kus on kaalutlusõigus, kuulatakse inimeste muresid ja tuleb langetada eripalgelistel asjaoludel üksikotsuseid. Õiguskantsler märkis, et sellise eesliini ametniku kuupalk, kes peab näiteks keskkonnareostuse välja selgitama, on praegu umbes 900 eurot.

Madise avaldas muret mõtteviisi pärast, et igaüht võiks karistada ilma midagi tõendamata või põhjendamata, ilma et eksimuse korral tuleks riigil kahju hüvitada. Õiguskantsleri sõnul seisid nad seetõttu vastu liialt laiale pööratud tõendamiskoormusele panganduses, vanglateenistusele peaaegu piiramatu ja kontrollimatu andmekogumise õiguse andmisele ja kavatsusele müüa Eesti inimeste terviseandmed välismaale. Madise ütles, et tänu Riigikogu sekkumisele on jäänud õiguskantsleri hinnangul põhiseadusevastane plaan mitmel juhul teostamata.

Fraktsioonide nimel võtsid läbirääkimistel sõna Heljo Pikhof (SDE), Mihhail Lotman (I), Kaja Kallas (R) ja Jaanus Karilaid (KE).

Istungi stenogramm.

Istungi fotod.

Õiguskantsleri aastaülevaade.

Riigikogu istungite videosalvestisi saab vaadata https://www.youtube.com/riigikogu
(Salvestis jõuab veebi viivitusega)

Riigikogu pressiteenistus
Kristi Sobak
tel 631 6592, 51 906 975
e-post [email protected]
päringud [email protected]

Tagasiside