Riigikogu võttis vastu kolm otsust.

68 poolthäälega (6 erapooletut) võeti vastu väliskomisjoni esitatud Riigikogu otsus “Riigikogu otsuse ˮEesti Vabariigi, Leedu Vabariigi ja Läti Vabariigi Parlamentidevahelise Assamblee Eesti delegatsiooni moodustamineˮ muutmine” (369 OE).

Delegatsiooni koosseisust arvati välja delegatsiooni juht Helir-Valdor Seeder ja delegatsiooni juhiks nimetati Aadu Must ning delegatsiooni juhi asetäitjaks Johannes Kert. Otsusega arvati delegatsiooni koosseisust välja Toomas Kivimägi, Mihhail Korb ja Heljo Pikhof ning  nimetati delegatsiooni liikmeteks Uno Kaskpeit, Helmen Kütt ja Erki Savisaar.

67 poolthäälega (2 erapooletut) võeti vastu väliskomisjoni esitatud Riigikogu otsus “Riigikogu otsuse ˮPõhja-Atlandi Lepingu Organisatsiooni Parlamentaarse Assamblee Eesti delegatsiooni moodustamineˮ muutmine” (370 OE)

Delegatsiooni koosseisust arvati välja delegatsiooni liige Kadri Simson ja asendusliige Sven Mikser ning delegatsiooni liikmeteks nimetati Kerstin-Oudekki Loone ja Ants Laaneots ning asendusliikmeks Hannes Hanso. Delegatsiooni juhiks sai Marko Mihkelson.       

68 poolthäälega (1 erapooletu) võeti vastu väliskomisjoni esitatud Riigikogu otsus “Riigikogu otsuse ˮEuroopa Nõukogu Parlamentaarse Assamblee Eesti delegatsiooni moodustamineˮ muutmine” (371 OE).

Delegatsiooni koosseisust arvati välja delegatsiooni liige Mailis Reps ja delegatsiooni liikmeks nimetati Andrei Novikov.

Riigikogu lõpetas probleemkomisjoni moodustamise eelnõu esimese lugemise

Eesti Keskerakonna fraktsiooni, Sotsiaaldemokraatliku Erakonna fraktsiooni ja Isamaa ja Res Publica Liidu fraktsiooni esitatud Riigikogu otsuse “Riigikogu probleemkomisjoni moodustamine rahvastikukriisi lahendamiseks” eelnõu (367 OE).

Probleemkomisjoni ülesandeks on analüüsida ja pakkuda välja meetmeid Eesti rahvuse, keele ja kultuuri säilimiseks. Samuti uurida rahvastikuga seotud riiklike poliitikate põhialuste, valdkonna arengukavade, valitsemisala arengukavade ja programmide hetkeseisu ning teha ettepanekuid olukorra parandamiseks. Eelnõu kohaselt on vaja uurida teiste riikide rahvastikupoliitikaid ning kogemusi ja teha selle põhjal ettepanekuid meie poliitikate täiendamiseks, samuti kaasata rahvastikupoliitikaga seotud huvigrupid. Komisjoni koosseisu kuuluvad kuus Riigikogu liiget ning kuus asendusliiget kõikidest fraktsioonidest.

Läbirääkimistel sõna võtnud fraktsioonide esindajad analüüsisid probleemkomisjoni ülesannetega seotud asjaolusid.

Reformierakonna fraktsiooni esindaja Jürgen Ligi arvates pole rahvastikuprobleemide lahendamiseks vaja erikomisjoni. Rahvastikukriisi lahendamine on seotud eelkõige Eestis elu paremaks muutmisega, mis loob eelduse demograafiliste probleemide lahendamiseks. Keskerakonna fraktsiooni esindaja Peeter Ernitsa sõnul peaks erikomisjon pöörama tähelepanu eesti keele ja kultuuri säilimiseks läbi aastate. Juba sellepärast on tegu olulise komisjoniga. Ernits nimetas seda teema tähtsuse tõttu preambulikomisjoniks, mille tegevusse tuleb suhtuda suure vastutustundega. Vabaerakonna fraktsiooni esindaja Jüri Adamsi arvates pole vaja suurendada Riigikogu komisjonide arvu. Pole olulist seost, et probleeme ei saaks lahendada muul moel. EKRE fraktsiooni esindaja Henn Põlluaasa sõnul on tegu olulise ja tähtsa komisjoniga, et leida pädevaid lahendusi rahvastikukriisi lahendamiseks. Tema arvates oleks pidanud taolise komisjoni moodustama juba varem. Negatiivne iive ja väljaränne on need märksõnad, mis sunnivad meid tegutsema.

Istungi stenogramm:

Riigikogu istungite videosalvestisi saab vaadata https://www.youtube.com/riigikogu

(NB! Salvestis jõuab veebi viivitusega).

Riigikogu pressiteenistus
Gunnar Paal,
6316351, 51902837
[email protected]
päringud: [email protected]

 

 

 

Tagasiside