Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu võttis täna vastu seaduse, mille järgi lahendab kohtueelseid kohanime vaidlusi edaspidi kohanimenõukogu asemel kohalik omavalitsus, kellele nõukogu annab vajadusel nimevaidluses oma seisukoha.

Valitsuse algatatud kohanimeseaduse muutmise seadus (186 SE) sätestab samuti senisest selgemalt kohanime staatuse, et välistada juhtumid, kus nime kaudu soovitakse nimeobjektile anda õiguslik staatus ehk muuta nimeobjekti õiguste ja kohustuste režiimi. Pühendusnimeks ehk isiku mälestuseks või austuseks antavaks nimeks ei tohi enam määrata Eesti Vabariigi loomise, põhiseadusliku korra püsimise või Eesti iseseisvuse taastamise vastu tegutsenud isiku nime. Vastuolu korral peab kohanimemääraja kohanime muutma.

Muudatused tehakse ka kohanimenõukogu moodustamise korras. Kohanimenõukogu põhimääruse kehtestab edaspidi riigihalduse minister ja seaduse tasandil ei määrata enam kohanimenõukogu liikmete arvu, praegu võib koosseisus olla 11–15 liiget.

Kohanimeregistrit peab Rahandusministeeriumi asemel edaspidi Maa-amet, kes oli seni registri volitatud töötleja. Registri volitatud töötleja ülesanded antakse eelnõu järgi täitmiseks Keskkonnaministeeriumi infotehnoloogiakeskusele. Sellest tulenevalt kehtestab ka registri põhimääruse edaspidi keskkonnaminister.

Läbirääkimistel võttis Eesti Reformierakonna fraktsiooni nimel sõna Eerik-Niiles Kross.

Seaduse vastuvõtmise poolt oli 76 ning erapooletuks jäi 1 Riigikogu liige.

Istungi stenogramm

Riigikogu istungite videosalvestisi saab vaadata Riigikogu YouTube’i kanalil.
(NB! Salvestis jõuab veebi viivitusega.)

Riigikogu pressiteenistus
Liisa Johanna Lukk
tel 631 6456, 53 310 789
e-post [email protected]
päringud [email protected]

Tagasiside