Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu toetas 79 poolthäälega õiguskantsleri ettepanekut viia käibemaksuseadus kooskõlla põhiseadusega.

Õiguskantsler Ülle Madise juhtis Riigikogu tähelepanu sellele, et taksoveoteenuseks kasutatavalt sõiduautolt ja selle tarbeks soetatud kaupadelt ja teenustelt lubatakse sisendkäibemaks täies ulatuses maha arvata, kuid ühenduse tegevusloa alusel tasuliseks sõitjateveoks kasutatava väikebussi puhul kehtib mahaarvamise piirang.

Põhiseaduslikkuse järelevalve algatamise ajendiks oli õiguskantsleri sõnul pöördumine ettevõtjalt, kes osutab tasulist bussiveoteenust väikebussiga, milles on üheksa istekohta ning kelle väikebussilt sisendkäibemaksu on arvestatud käibemaksust lubatud maha arvata 50 protsendi ulatuses.

Õiguskantsler asus seisukohale, et sellel ettevõtjal on õigus. „Ühtegi loogilist, õiglast ja kaalukat põhjendust niisuguseks erinevaks kohtlemiseks ei ole, mis tähendab, et see lahendus on põhiseadusega vastuolus. Lisaks leidsime, et see on vastuolus ka Euroopa Liidu õigusega,“ ütles õiguskantsler.

Õiguskantsler märkis, et Taxify ja Uberi teema ei ole antud juhul hõlmatud ja nende teemadega tegelevad maksu- ja tolliamet ning rahandusministeerium.

Ettekannetega esinenud põhiseaduskomisjoni esimees Kalle Laanet ja rahanduskomisjoni esimees Remo Holsmer andsid ülevaate komisjonides toimunud arutelust ja ütlesid, et komisjonid toetasid õiguskantsleri ettepanekut konsensuslikult.

Riigikogu juhatus tegi vastava eelnõu algatamise ülesandeks rahanduskomisjonile.

Istungi stenogramm.

Riigikogu istungite videosalvestisi saab vaadata https://www.youtube.com/riigikogu

(NB! Salvestis jõuab veebi viivitusega).

Riigikogu pressiteenistus
Epp-Mare Kukemelk
T: 631 6356, 515 3903
[email protected]
Päringud: [email protected]

Tagasiside