Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu neljapäevasel istungil läbis teise lugemise korrakaitseseaduse muutmise eelnõu, mis lihtsustab puhumisreididel sõidukijuhtidele nende õiguste tutvustamist ja tagab seeläbi liikluse parema sujuvuse.

Õiguskomisjoni algatatud korrakaitseseaduse muutmise seaduse eelnõu (267 SE) eesmärk on luua “kõik puhuvad” operatsioonidel senisest vähemkoormavam selgitamiskohustus, millega takistatakse senisest vähem inimeste liikumisvabadust, vähendatakse korrakaitseametnike koormust ning tagatakse teeliikluse parem sujuvus.

Kehtiva seaduse kohaselt tuleb korrakaitseorganil sõidukijuhi alkoholijoobe tuvastamiseks korraldatud „kõik puhuvad“ operatsiooni läbiviimisel alati ja täies mahus igale kinnipeetud sõidukijuhile tema õigusi tutvustada, isegi kui joobekahtlus puudub. Eelnõuga täiendatakse korrakaitseseaduse § 38 nii, et sõidukijuhile selgitatakse tema õigusi, kui ta selleks soovi avaldab.

Õiguskomisjoni liikme Kristjan Kõljalgi sõnul on selle eelnõu eesmärk seaduskuulekate kodanike võimalikult väike ajaline kinnipidamine puhumisreididel. „Selle eelnõuga on inimestel õigus nõuda endale õiguste ettelugemist, sest, nagu me teame, 98–99 protsenti autojuhtidest on seaduskuulekad. Nii et tegelikult on nende huvides, et puhumise protseduur toimuks võimalikult kiiresti,“ ütles Kõljalg.

Eelnõu algatamise ajendiks oli õiguskantsler Ülle Madise märgukiri, milles õiguskantsler leidis, et puhumisreidil igale inimesele eraldi tema õiguste tutvustamine võib tekitada viivitusi ja kahjustada korrakaitseoperatsiooni efektiivsust.

Istungi stenogramm

Riigikogu istungite videosalvestisi saab vaadata https://www.youtube.com/riigikogu

(NB! Salvestis jõuab veebi viivitusega).

Riigikogu pressiteenistus
Kati Varblane
T: 631 6353, 516 9152
[email protected]
Päringud: [email protected]

Tagasiside