Riigikogu tänasel istungil läbis üks eelnõu esimese lugemise ning kolm eelnõu langes menetlusest välja.

Riigikogus läbis esimese lugemise sotsiaalkomisjoni algatatud sotsiaalmaksuseaduse § 3 täiendamise seaduse eelnõu (260 SE), mis annab tööandjatele võimaluse maksta haigestunud rasedale töötajale sotsiaalmaksuvabalt vabatahtlikku haigushüvitist, kõrvaldades nii töötajate ebavõrdse kohtlemise.

Töötajale tagab haigestumise korral asendussissetuleku esmalt tööandja ja seejärel Tervisekassa. Tööandja peab maksma töötajale 4.−8. haiguspäeva eest kohustuslikku haigushüvitist, mis moodustab 70 protsenti töötaja keskmisest töötasust. Lisaks on tööandjal võimalik kuni kohustusliku hüvitise maksmise perioodi lõpuni maksta maksuvabalt vabatahtlikku hüvitist, et töötajal säiliks sel ajal keskmine töötasu.

Raseduseaegse haigestumise või vigastuse tõttu tööst vabastatud naisele ei võimalda kehtiv seadus aga tööandja vabatahtlikku haigushüvitist maksta, mille tõttu võib raseda asendussissetulek olla teistest töötajatest väiksem. Rasedale maksab haigushüvitist Tervisekassa 70 protsendi ulatuses tema eelmise kalendriaasta keskmisest tulust.

Eelnõu annab tööandjale võimaluse säilitada haiguse perioodil keskmise töötasu ka rasedale. Võrdse kohtlemise tagamiseks on kuni kaheksanda haiguspäevani makstav täiendav haigushüvitis sotsiaalmaksust vabastatud. Hüvitise sotsiaalmaksusoodustus laieneb eelnõu järgi ka rasedatele füüsilisest isikust ettevõtjatele.

Eelnõu on ajendatud õiguskantsleri ettepanekust viia sätted, mis ei taga rasedale töötajale haigestumise korral teiste töötajatega vähemalt samaväärset õigust asendussissetulekule, põhiseadusega kooskõlla.

Kolm eelnõu langes menetlusest välja

Riigikogu lükkas esimesel lugemisel tagasi Riigikogu liikmete Rene Koka ja Henn Põlluaasa algatatud käibemaksuseaduse muutmise seaduse eelnõu (33 SE), millega sooviti tõsta ajakirjandusväljaannetele kehtiv käibemaksumäär viielt 21 protsendile, et vähendada riigieelarve defitsiiti. Eelnõu kohaselt oleks muudatus mõjutanud nii füüsilistel kandjatel olevaid kui ka elektroonilisi ajakirjandusväljaandeid.

Rahanduskomisjoni ettepanekut eelnõu tagasi lükata toetas 63 ja selle vastu hääletas 12 Riigikogu liiget.

Riigikogu lükkas esimesel lugemisel tagasi Riigikogu liikmete Rene Koka ja Anti Poolametsa algatatud käibemaksuseaduse muutmise seaduse eelnõu (34 SE), millega sooviti tõsta ajakirjandusväljaannetele kehtiv käibemaksumäär viielt 22 protsendile, et vähendada riigieelarve defitsiiti.

Rahanduskomisjoni ettepanekut eelnõu tagasi lükata toetas 54 ja selle vastu hääletas 11 Riigikogu liiget.

Riigikogu lükkas esimesel lugemisel tagasi Riigikogu liikmete Rene Koka ja Evelin Poolametsa algatatud käibemaksuseaduse muutmise seaduse eelnõu (81 SE), millega sooviti tõsta ajakirjandusväljaannetele kehtiv käibemaksumäär viielt 25 protsendile, et vähendada riigieelarve defitsiiti.

Rahanduskomisjoni ettepanekut eelnõu tagasi lükata toetas 59 ja selle vastu hääletas 9 Riigikogu liiget.

Istungi stenogramm

Videosalvestist istungist saab vaadata Riigikogu YouTube’i kanalil.
(NB! Salvestis jõuab veebi viivitusega).

Riigikogu pressiteenistus
Eleen Lindmaa
631 6456, 5551 4433
[email protected]
päringud [email protected]

Tagasiside