Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Täna esines Riigikogu ees Eesti Arengufondi juhatuse esimees Ott Pärna, kes andis ülevaate Arengufondi tegevusest ning rääkis Eesti majanduse olukorrast ja väljavaadetest. Pärna sõnul on Arengufond ambitsioonika ettevõtluse eestvedaja ja Eesti majanduse uute kasvuvõimaluste otsija. Ettekandja märkis, et Arengufond on läbi viinud hulga erinevaid seireid nii majanduse olukorra diagnoosimiseks kui ka eri sektorite läbilöögivõime analüüsimiseks. „Rahvusvaheliste trendide taustal oleme vaadanud töötlevat tööstust, teenusemajanduse erinevaid nišše, finantsvahendust, tervishoiuteenuste eksporti ning IT senisest mõjusamat kasutamist tulevikukasu nimel,” lisas Pärna. Ettekandja väitel tuleb meie riiki täna värsket raha kolm korda vähem, kui seda tuli buumiaastatel. Pärna: „90 miljardist on saanud 30 miljardit ehk siis see on raha, mille me värskelt maailmast teenime, laename või mis meile investeeringutena tuleb, mis omakorda aitab sisemajandust turgutada ja ka riigieelarvet kujundada. Need ilmekad numbrid näitavad, et me peame leidma oma majandusele uue hingamise. Me peame leidma majandusele uue olemuse.” Pärna rõhutas välisinvesteeringute hankimise olulisust ning avaldas arvamust, et see on väljakutse Eesti diplomaatidele. Samuti juhtis Arengufondi juht tähelepanu haridussüsteemi suutlikkusele. Pikemalt peatuti IT-valdkonna arenguvõimalustel.

Pärna: „Uutmoodi majandus vajab ambitsiooni, raha ja käimatõmbamist. Selleks on Arengufondi investeeringud. Selle eesmärgiga käivitasime rahvusvahelise äriinkubaatori Seedbooster ning lõime riskikapitali assotsiatsiooni koos 25 turuosalisega, mis on täna väga edukalt käima läinud. Viimase 14 kuu jooksul oleme teinud viis investeeringut, neli on lõpuleviimisel ja viis tulevikuprojekti on Seedboosteris kasvamas.”
 
Sõnavõttudega esinesid Riigikogu liikmed Aivar Riisalu, Ester Tuiksoo, Jüri Tamm Toomas Trapido ning Urmas Klaas.
 
Riigikogu nimetas oma otsusega (558 OE) rahanduskomisjoni esimehe Taavi Rõivase Eesti esindajaks Põhjamaade Investeerimispanga kontrollkomiteesse alates 1. oktoobrist 2009 kuni 31. maini 2010. Ühtlasi tunnistati kehtetuks eelmine samasisuline 2008. aastal vastu võetud otsus. Otsuse poolt hääletas 44 Riigikogu liiget, vastu ei hääletanud ega erapooletuks jäänud keegi.
 
Põhiseaduskomisjoni kui juhtivkomisjoni ettepanekul lõpetati Riigikogu liikmete Mark Soosaare, Valdur Lahtvee, Mart Jüssi, Marek Strandbergi, Toomas Trapido, Eiki Nestori, Peeter Kreitzbergi, Hannes Rummi ja Kalev Kotkase algatatud avaliku teenistuse seaduse § 74 muutmise seaduse eelnõu (521 SE) esimene lugemine.
Eelnõu eesmärk on kaotada piirang, mis ei luba riigiametnikul pärast ametist vabastamist töötada riigiametnikuna mõnes teises riigiametis või omavalitsuses, mille üle ta riigiametnikuna varem järelvalvet teostas. Selle piirangu kaotamine lubaks teiste hulgas maavanematel asuda juhtima omavalitsusi ka sel juhul, kui nad teostasid varem selle omavalitsuse üle järelvalvet. Eelnõu suunati teisele lugemisele.
 
 
Riigikogu pressitalitus
Tagasiside