Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu tänasel täiskogu istungil esines peaminister Jüri Ratas poliitilise avaldusega seoses 2020. aasta lisaeelarve seaduse eelnõuga.

Peaminister Jüri Ratas ütles, et esitatud lisaeelarve maht on ligikaudu 2,6 miljardit eurot. Selles sisaldub majandusmeetmete pakett, millega toetatakse ettevõtteid läbi KredExi, Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse ning Maaelu Edendamise Sihtasutuse kaudu. Samuti kajastuvad selles Eesti Töötukassa tööturutoetus, haigushüvitised ning maksualased otsused.

„Eraldame lisaeelarvega ka tervishoiule koroonaviirusega seotud erakorraliste kulude katmiseks kolmeks kuuks rohkem kui 200 miljonit eurot,“ rääkis Ratas. Ta loetles, et peale selle käsitleb eelarve pikema mõjuga meetmeid, nagu maksuvõlgade ajatamine ja kogumispensioni teise samba sissemaksete ajutine peatamine, samamoodi ettevõtete ja üksikisikute jaoks olulised aktsiisilangetused ning ka viiruse leviku tõkestamise tõttu ärajäänud ürituste otseste kulude ja saamata jäänud tulude osaline kompenseerimine.

Valitsusjuhi sõnul toetatakse lisaeelarvest kohalikke omavalitsusi läbi kriisiabimeetmete ja läbi investeeringute. Sihtsuunitlusega toetused on mõeldud Eestimaa saarele, kus on täna liikumispiirangud.

Peaminister lisas, et lisaeelarves on ette nähtud ka IT-arenduse, haridus- ja teadusvaldkonda ning ka teistesse valdkondadesse panustamist, mis on seotud eriolukorraga ja erakorraliste kuludega.

Erinevatel hinnangutel võib praeguses kiiresti süvenevas kriisis tõusta Eestis tööpuudus 10 ning majanduslangus ulatuda 8 või enama protsendini. Ratase sõnul ei ole selles hinnangus siiski arvesse võetud lisameetmeid, mille eesmärk on prognoositava majanduslanguse leevendamine.

Läbirääkimistel võtsid sõna fraktsioonide esindajad. Reformierakonna fraktsiooni nimel kõneles Kaja Kallas, Keskerakonna fraktsiooni nimel Kersti Sarapuu, Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsiooni nimel Paul Puustusmaa, Isamaa fraktsiooni nimel kõneles Helir-Valdor Seeder ning Sotsiaaldemokraatliku fraktsiooni nimel Indrek Saar.

Riigikogu muutis Eesti Panga seadust:

Riigikogu võttis tänasel täiendaval istungil vastu rahanduskomisjoni algatatud Eesti Panga seaduse muutmise seaduse (97 SE), millega täpsustatakse Eesti Panga Nõukogu koosseisu moodustamise aluseid ja nõukogu liikmele esitatavaid tingimusi ning volituste kehtivuse aega.

Seaduse kohaselt kuuluvad nõukogusse Riigikogu fraktsioonide esindajad ja nõukogu esimehe poolt esitatud neli valdkonna asjatundjat. Täpsustatakse, et Eesti Panga Nõukogu liikmetel peavad olema nõukogu töös osalemiseks piisavad teadmised ja kogemused ning nõukogu liiget ei või ametisse nimetada rohkemaks kui kaheks järjestikuseks ametiajaks. Seadusemuudatus tagab õigusselguse Eesti Panga nõukogu liikmete nimetamisel ning välistab tulevikus olukorra, kus nõukogu järgmise koosseisu nimetamine viibiks.

Seadusega täpsustatakse Riigikogu fraktsioonide kandidaatide esitamist ja esindajate nimetamist Eesti Panga Nõukogusse, asendusliikme nimetamise korda ja volituste kestust ning toimimist juhtudel, kui Eesti Panga Nõukogu liikme suhtes on jõustunud süüdimõistev kohtuotsus kriminaalasjas või kui tema suhtes on kohaldatud ärikeeldu.

Seaduse vastuvõtmise poolt hääletas 61 Riigikogu saadikut.

Istungi stenogramm.

Peaministri poliitilise avalduse video.

Istungi fotod.

Riigikogu istungite videosalvestisi saab vaadata https://www.youtube.com/riigikogu

(NB! Salvestis jõuab veebi viivitusega).

Riigikogu pressiteenistus
Epp-Mare Kukemelk
6316356; 515 3903
[email protected]   
Päringud: [email protected]

Tagasiside