Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Justiitsminister Kalle Laanet vastas Riigikogu liikme Riina Solmani arupärimisele käibemaksu tõstmise (nr 284) kohta. Saadik soovis arupärimisega saada teada, miks soovitakse tõsta käibemaksu, mis oluliselt halvendab Eesti ettevõtlus- ja maksukeskkonda.

Justiitsminister vastas, et käibemaks on üldine tarbimismaks riigieelarve tulu saamiseks. „Kõige olulisem on aru saada, millises julgeolekukeskkonnas me tänasel päeval asume ja kindlasti on käibemaksu kahe protsendipunkti võrra tõstmise üks oluline eesmärk läbi selle tõsta ka riigikaitsekulutusi, mis 2024. aastal jõuavad suurusjärku 1,3 miljardit eurot,“ selgitas ta.

Riigikaitsekulutustele viidates tõi Laanet välja, et olukord Ukrainas ega julgeolekuolukord meie piiride taga ei ole kuidagi muutunud. „Meil siin Eestis on täpselt samasugune oht, et Venemaa võib ühel hetkel rünnata ka Eestit, see ei ole kuhugi kadunud. Nii et sellest tulenevalt on kindlasti meie kohustus koos kõigi maksumaksjatega suurendada meie riigikaitse võimekust,“ lisas justiitsminister.

Teise põhjusena tõi minister välja, et kuna riigieelarve on tasakaalust väljas, siis vastava muudatuse üks eesmärke on ka tasakaalu poole liikumine riigi tulude suurendamise kaudu. „Kolmas lisaeesmärk võiks olla käibemaksu erisuste vähendamine, et muuta maksusüsteemi efektiivsemaks ja kohelda maksumaksjaid võrdsemalt,“ ütles ta lõpetuseks.

Justiitsminister Kalle Laanet vastas veel arupärimisele sooneutraalsuse (nr 302) kohta.

Kultuuriminister Heidy Purga vastas arupärimisele seadusloome läbipaistvuse (nr 151) kohta.

Arupärimised käibemaksu tõusu (nr 371) ja tulumaksu (nr 374) kohta jäid arupärija puudumise tõttu arutamata.

Algatajate soovil arvati tänase istungi päevakorrast välja arupärimised valeliku poliitika (nr 80, nr 86), automaksu kehtestamise (nr 249, nr 359, nr 364) ja seadusloome läbipaistvuse (nr 282) kohta.

Algatajad võtsid tagasi arupärimised rohepöörde mõju kohta kultuuriministeeriumi haldusalas (nr 135) ning käibemaksu tõusu (nr 233, nr 236) ja maksupaketi terviklike mõjude (nr 143) kohta.

Istung lõppes kell 16.44.

Istungi stenogramm

Videosalvestist saab hiljem vaadata Riigikogu YouTube’i kanalil.

Riigikogu pressiteenistus
Eleen Lindmaa
631 6456, 5551 4433
[email protected]
päringud: [email protected]

Tagasiside