Riigikogu võttis tänasel istungil vastu seaduse, mille eesmärk on ühtlustada välisteenistus avaliku teenistuse põhimõtetega ning muuta kehtiv regulatsioon selgemaks ja lihtsamaks. Muu hulgas ajakohastatakse eelnõuga välisteenistuse palgasüsteemi.

Valitsuse algatatud välisteenistuse seaduse muutmise ja sellega seonduvalt teiste seaduste muutmise seadusega (353 SE) vähendatakse koormust erialadiplomaatide ja koosseisuväliste haldusteenistujate välisesindusse lähetamisel, jättes nende lähetamisega seotud otsustuspädevuse lähetajaministeeriumile. Välisteenistusse värbamisel tehakse erisus, mis võimaldab tähtajaliselt ilma avaliku konkursita värvata tööle endisi diplomaate.

Abikaasa- ja registreeritud elukaaslase tasu maksmist jätkatakse 50 protsendi ulatuses ka kaasasoleva abikaasa töötamise puhul. Samuti luuakse üksi alla 13-aastase lapsega, puudega lapse või puuduva töövõimega täisealise lapsega pikaajalisse välislähetusse minevale teenistujale võimalus võtta pikaajalisse välislähetusse kaasa tugiisik.

Lähetuses kaasasoleva abikaasa või registreeritud elukaaslase eest makstavat sotsiaalmaksu ei pea seaduse järgi maksma tööandja. Muudatuse eesmärk on, et tööandjad soostuks oma töötajaid palgata puhkusele lubama ning töötajal oleks võimalik naasta oma senisele tööle.

Välisteenistuse juhi residentsiga seonduvat reguleeriv volitusnorm tuuakse välissuhtlemisseadusest üle välisteenistuse seadusse.

Seaduse vastuvõtmise poolt hääletas 67 ja vastu kaks Riigikogu liiget.

Teise lugemise läbis üks eelnõu

Valitsuse algatatud raamatupidamise seaduse muutmise seaduse eelnõuga (428 SE) standardiseeritakse ja lihtsustatakse nõudeid masintöödeldavate algdokumentide, eelkõige e-arvete ringlusele ja vormistamisele.

Seletuskirja kohaselt on avalikule sektorile e-arvete esitamine olnud Eestis alates 2019. aastast kohustuslik, kuid e-arvete laiem levik erasektoris on pigem takerdunud. Eelnõuga soovitakse eemaldada e-arvete levikul ilmnenud takistused ja soodustada ühtse e-arvete Euroopa standardi rakendumist.

Eelnõu kohaselt peavad e-arved vastama Euroopa standardile ning Eesti standard kaotatakse. Samuti kaotatakse eelnõuga kohustus esitada avaliku sektori üksustele igal juhul üksnes e-arveid ning sätestatakse end äriregistris e-arve vastuvõtjana registreerinud raamatupidamiskohustuslastele õigus nõuda müüjalt e-arve esitamist.

Kaks eelnõu langes menetlusest välja

Riigikogu menetlusest langes välja Keskerakonna fraktsiooni algatatud pühade ja tähtpäevade seaduse § 2 muutmise seaduse eelnõu (402 SE), millega sooviti muuta riigipühaks ülestõusmispühade teine püha, mis algatajate sõnul on enamikus Euroopa Liidu ja ka paljudes teistes riikides riigipüha ja puhkepäev. Muudatusega suureneks riigipühade arv Eestis 12ni.

Juhtivkomisjon tegi ettepaneku eelnõu esimesel lugemisel tagasi lükata. Ettepaneku poolt hääletas 48 ja vastu 12 Riigikogu liiget, kaks saadikut jäi erapooletuks.

Samuti langes Riigikogu menetlusest välja Keskerakonna fraktsiooni algatatud Riigikogu valimise seaduse muutmise seaduse (kompensatsioonimandaadi saamine vastavalt kandidaadile antud häälte arvule) eelnõu (412 SE), mis näeb ette kompensatsioonimandaatide süsteemi muutmise Riigikogu valimistel.

Eelnõuga sooviti seadust muuta selliselt, et kompensatsioonimandaadi saaks kandidaat, kes saab rohkem hääli. Selleks nägi eelnõu ette, et erakonna üleriigilises nimekirjas reastatakse kandidaadid saadud häälte arvu alusel ning erakonnale kuuluvad kompensatsioonimandaadid lähevad kandidaatidele, kes on erakonna ümberreastatud üleriigilises nimekirjas eespool.

Juhtivkomisjon tegi ettepaneku eelnõu esimesel lugemisel tagasi lükata. Ettepaneku poolt hääletas 50 ja vastu kümme Riigikogu liiget.

Istungi stenogramm

Videosalvestist saab hiljem vaadata Riigikogu YouTube’i kanalil.

Riigikogu pressiteenistus
Merilin Kruuse
631 6592, 510 6179
[email protected]
päringud: [email protected]

Tagasiside