Riigikogu istungil läbis esimese lugemise toiduohutuse info kättesaadavust parandav eelnõu
Riigikogu tänasel istungil läbis esimese lugemise eelnõu, mille eesmärk on suurendada toiduohutusega seotud info kättesaadavust. Eelnõus loetletakse ja seega piiritletakse selgemalt, millist infot võib käsitada ärisaladusena.
Valitsuse algatatud geneetiliselt muundatud organismide keskkonda viimise seaduse muutmise seaduse eelnõuga (744 SE) viiakse seadus kooskõlla Euroopa Liidu vastava määrusega, mille eesmärk on tagada suurem läbipaistvus ning anda kodanikele ja teadlastele ligipääs kogu toiduohutust puudutavale infole, mille ettevõtja on riskihindamise protsessi käigus esitanud, välja arvatud ärisaladusena käsitatavale infole.
Läbipaistvuse parandamiseks vaadati üle kõik Euroopa Liidu toitu, sööta ja geneetiliselt muundatud organisme käsitlevad määrused ja direktiivid ning ühtlustati määruses ärisaladusena käsitletavad andmed. Varem olid eri õigusaktides loetletud andmed, mis võivad olla või ei tohi olla ärisaladus. Edaspidi on kõigi toidu või geneetiliselt muundatud organismidega (GMO) seotud õigusaktides loetletud ainult need andmed, mida võib käsitada ärisaladusena. Samad muudatused on vaja teha ka meie seadusandluses.
Kehtivas seaduses on loetletud info, mida ei tohi käsitada ärisaladusena. Eelnõuga kehtestatakse loetelu andmetest, mida võib käsitada ärisaladusena. Nii muutub info hulk, mida võib käsitada ärisaladusena, palju ahtamaks ja piiritletumaks. See suurendab läbipaistvust, sest kogu info, mida ei loeta ärisaladuseks, on avalikkusele kättesaadav. Seadusesse lisatakse ka nõue, et kui on olemas rahvusvahelised standardandmevormingud, siis tuleb taotluses esitada andmed sellistel andmevormidel. See lihtsustab erinevate andmete võrdlemist ja seega väheneb taotluste hindamise aeg. Samuti väheneb vajadus pärida taotlejatelt lisainfot.
Riigikogu ei võtnud vastu otsust
Eesti Keskerakonna fraktsiooni esitatud Riigikogu otsuse „Ettepaneku tegemine Vabariigi Valitsusele töötada välja tegevuskava maapiirkondades elamise toetamiseks“ eelnõuga (682 OE) sooviti teha valitsusele ettepanek töötada välja tegevuskava Eesti elanike maapiirkondades elamise toetamiseks. Eelnõuga pandi ette töötada välja täiendavad meetmed Eesti maapiirkondades eluaseme soetamise ja rekonstrueerimise toetamiseks, eraldada riigieelarvest raha üürielamute programmiga jätkamiseks ning täiendada hajaasustuse programmi riikliku toetusega, et parandada kaugtöö võimalusi ja luua kiire internetiühendus.
Läbirääkimistel võtsid sõna Erki Savisaar Keskerakonna fraktsiooni, Andres Metsoja Isamaa fraktsiooni ja Peeter Ernits Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsiooni nimel.
Otsuse vastuvõtmise poolt hääletas 34 Riigikogu liiget. Otsuse eelnõu vajas vastuvõtmiseks Riigikogu koosseisu häälteenamust, seega ei leidnud eelnõu toetust.
Ühe eelnõu esimene lugemine jäi pooleli
Istungi tööaja lõppemise tõttu jäi pooleli valitsuse algatatud keskkonnaseadustiku üldosa seaduse ja teiste seaduste muutmise seaduse eelnõu (734 SE) esimene lugemine, mis jätkub homsel istungil.
Eelnõuga korrastatakse keskkonnakasutust reguleerivate keskkonnakaitselubade süsteemi, et tagada Keskkonnaametile ressursisääst, toetada rohepöördega seotud pikaajaliste strateegiate täitmist ning tagada väikese halduskoormuse ja bürokraatiaga teenus. Eelnõuga võimaldatakse Keskkonnaametil oma ressursse paremini juhtida, suurendatakse Keskkonnaameti töö tõhusust ja optimeeritakse keskkonnaotsuste protsesse. Eelnõuga muudetakse keskkonnakaitseloa omamise kohustust teatud tegevuste puhul, leevendatakse ebaproportsionaalselt koormavaid nõudeid, arvestades tegevuste võimalikku keskkonnamõju. Lubade menetlemine muutub tõhusamaks ja kiiremaks, et taotlejad saaksid tagasisidet mõistliku aja jooksul, aidates seega vähendada halduskoormust.
Eelnõuga nähakse ette ka võimalus viia keskkonnaloa menetlus läbi kiiremini, et ennetada elutähtsa teenuse katkemise ohtu. Selleks sätestatakse, et elutähtsa teenuse puhul edaspidi keskkonnaloa menetlusele avatud menetluse sätteid ei kohaldata. Seletuskirjas öeldakse, et ebastabiilsuste tõttu energiaturul on keskkonnaloa menetluse muutmise vajadus elutähtsa teenuse katkemise ohu ennetamiseks juba ilmnenud. Paljudel elektri- ja soojatootjatel on vaja riskide ennetamiseks võtta kasutusele turul saadaolevaid alternatiivseid kütuseid.
Tänasel istungil võtsid läbirääkimistel sõna Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsiooni nimel Kalle Grünthal ja Isamaa fraktsiooni nimel Andres Metsoja. Läbirääkimised jätkuvad homsel istungil.
Istungi tööaja lõppemise tõttu lükkus homse istungi päevakorda ka valitsuse algatatud maapõueseaduse ja sellega seonduvalt teiste seaduste muutmise seaduse eelnõu (745 SE), Eesti Keskerakonna fraktsiooni algatatud töötervishoiu ja tööohutuse seaduse ning ravikindlustuse seaduse muutmise seaduse eelnõu (725 SE) ja Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsiooni algatatud ravimiseaduse muutmise seaduse eelnõu (683 SE) esimene lugemine.
Istungi stenogramm
Videosalvestist istungist saab hiljem vaadata Riigikogu YouTube’i kanalil.
(NB! Salvestis jõuab veebi viivitusega).
Riigikogu pressiteenistus
Merilin Kruuse
tel 631 6592, 510 6179
e-post [email protected]
päringud [email protected]