Riigikogu infotunnis vastas tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski Raivo Põldaru küsimusele tervishoiu rahastamise kohta.

Raivo Põldaru soovis teada, millal võib oodata valitsuselt muudatusi, mis võimaldaksid paremini meditsiini rahastada ning et praegused pikad arstijärjekorrad väheneksid.

Tervise- ja tööministri Jevgeni Ossinovski hinnangul ei ole tänane tervishoiu rahastamise süsteem, mis põhineb täielikult tööjõumaksul, ja sellises demograafilises olukorras, kus meie elanikkond vananeb ning tööealiste inimeste hulk väheneb, pikas vaates jätkusuutlik. Ministri sõnul on olukord selline seetõttu, et neid, kes makse maksavad sellesse süsteemi, jääb vähemaks, samal ajal aga neid, kes teenust vajavad, vähemaks ei jää. „Pigem vastupidi, inimesi, kes pikemat aega hooldust vajavad, tuleb meil juurde,“ lisas ta.

Ministri sõnul on eelmisel aastal ja sellel aastal sellest tõdemusest tulenevalt ja vastavalt Vabariigi Valitsuse tegevusprogrammile erinevate Eesti ja välismaa ekspertide koostöös uus pilt asjast ja vastavad ettepanekud valitsusele ka esitatud. „Nende lihtne sõnum on see, et selleks, et tänasel tasemel tervishoiuteenust tagada, on tervishoiule lisaraha vaja. Lähiaastatel on haigekassa reservid piisavad, et seda katta, aga edasi on raha juurde vaja. Kui tahame teenust parandada, siis on raha veelgi rohkem vaja ja lähikuudel Vabariigi Valitsus loodetavasti arutab seda põhjalikumalt ja jõuab ka otsusteni,“ ütles minister.

Põldaru osutas tähelepanu dubleerimisele ja soovis teada, kas sisemiste reservide arvelt oleks võimalik midagi ära teha.

„Loomulikult, süsteemi sees on võimalik ikka ja alati parema majandamisega kokkuhoiukohti leida. Ma väidan, et Eesti tervishoidu on väga hästi juhitud kogu taasiseseisvusaja jooksul, vajalikud reformid on õigel ajal ära tehtud ja sellest tulenevalt on enamik efektiivsuse väljapigistamist juba saavutatud. Väiksemates kohtades on seda kindlasti võimalik jätkuvasti teha,“ sõnas Ossinovski.

„Jah, Sotsiaalministeerium koostöös haigekassaga püüab otsida veel kohti, kus on võimalik tõesti vähendada asjatut kulutamist, aga neid kohti väga palju ei ole,“ lisas Ossinovski.

Minister tõi välja, et mitte alati see, mis tundub asjatu dubleerimisena, tegelikult ei ole üldsegi asjatu dubleerimine, vaid väga vajalik täiendav informatsioon arstile, mida ta vajab oma otsuste tegemiseks.

Tervise- ja tööminister vastas veel Marika Tuus-Lauli küsimusele tervishoiu kohta ja Monika Haukanõmmi küsimusele paindlike töövormide edendamise kohta.

Peaminister Taavi Rõivas vastas Uno Kaskpeiti küsimusele piiriehituse olukorra kohta Eesti-Vene maismaapiiril, Kadri Simsoni küsimusele haldusreformi kohta, Andres Ammase küsimusele õiguskantsleri aastaülevaate kohta ja Arno Silla küsimusele tsiviilkaitse olukorra kohta Eestis.

Kaitseminister Hannes Hanso vastas Ain Lutsepa küsimusele Venemaalt saadud kutse kohta osaleda Läänemere julgeolekut puudutavatel konsultatsioonidel.

Infotunni stenogramm:

Riigikogu pressiteenistus
Marie Kukk
631 6456; 58 213 309
[email protected]
Päringud: [email protected]

Tagasiside