Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu arutas erakorralisel istungjärgul Eesti Reformierakonna fraktsiooni algatatud välismaalaste seaduse muutmise seaduse (tööjõukriisi leevendamine) eelnõu (192 SE), mis nägi ette pikendada 17. märtsi seisuga Eestis tööd omavate välistööjõu töölubasid kuni 31.detsembrini 2020. Riigikogu lükkas eelnõu esimesel lugemisel tagasi.

Eelnõu eesmärk oli hoida juba Eestis töötavat välistööjõudu, mis täidaks vajaduste lünki, mida tööjõu vaba liikumise peatumisel ei saa täita Eesti elanike arvel. Kõige teravam on olukord põllumajanduses  hooajatöödel, kuid ka ehituses, tööstuses, sotsiaalhoolekandes ja mujal on välistööjõu kaotus korvamatu.

Läbirääkimistel võtsid sõna fraktsioonide esindajad Ivari Padar (SDE), Kersti Sarapuu (K), Helir-Valdor Seeder (I), Jaak Valge (EKRE) ja Kaja Kallas (R).

Padari sõnul on võõrtööliste välja saatmine 31. juulil ilmselgelt läbi kaalutlemata poliitiline kapriis. Seepärast toetab SDE fraktsioon selle eelnõu menetlemist. Sarapuu kiitis valitsuse täna hommikul tehtud otsust välistööjõu probleemide lahendamise kohta. Tema arvates pole see eelnõu jätkusuutlik olukorra lahendamise kohta. Seeder selgitas valitsuse tänasel istungil langetud otsust, millega taastatakse koroonaviiruse eelne olukord välistööjõu kasutamisel, mis peab vastama tervisekontrolli nõuetele. Valge sõnul ei saa EKRE hääletada selle eelnõu poolt, sest odava tööjõu sissetoomisega süvendame slaavitaustaga inimeste Eestisse elama asumise soodustamist. Tema hinnangul hoiab odava tööjõu kasutamine meie üldise töötasu madalal, samas kummitab Eestit tööpuudus, mida peaksime lahendama sisemiste reservide arvel. Kallas avaldas heameelt, et opositsiooni surve kandis vilja ja valitsus oli sunnitud täna pakkuma välja oma lahenduse. Täna valitsuse pakutud otsus on lahendus iseenda tekitatud probleemile. Suurem mure on, et valitsus teeb oma tegevusega riigist suletud provintsi. Kui täna hääletatakse menetlusest välja, siis võib tekkida olukord, kus suur hulk lehmi võib jääda lüpsmata.

Ettepaneku eelnõu (192 SE) esimesel lugemisel tagasi lükata tegi Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsioon. Hääletus: 52 poolt, 42 vastu. Eelnõu langes menetlusest välja.

Istungi stenogramm:

Videosalvestist istungist saab hiljem vaadata Riigikogu YouTube’i kanalil.
(NB! Salvestis jõuab veebi viivitusega).

Fotod: (autor:Erik Peinar).

Riigikogu pressiteenistus
Gunnar Paal,
6316351, 51902837
[email protected]
päringud: [email protected]

 

Tagasiside