Riigikogu ei toetanud 21 saadiku algatatud umbusalduse avaldamise nõuet kliimaminister Yoko Alenderile.

Ministrile umbusalduse avaldamise poolt oli 21 Riigikogu liiget. Umbusalduse avaldamiseks olnuks vaja vähemalt 51 häält.

Umbusaldusavalduse algatajaid esindanud Anastassia Kovalenko-Kõlvart ütles istungil, et Alenderil tuleb võtta poliitiline vastutus ja ametist tagasi astuda. „Me peame vastuvõetamatuks, et avalikkusele on korduvalt ja teadlikult valetatud seoses meretuulepargi toetamise plaaniga 2,6 miljardi euro ulatuses. Nende hiigelsuurte rahaeraldistega seoses käisid kaasas eksitamised, segadused ning salatsemised. Me peame vajalikuks kogu plaaniga seotud asjaolude põhjalikku väljaselgitamist ja vajadusel ka kriminaalasja algatamist,“ ütles ta.

Kovalenko-Kõlvarti sõnul näevad umbusaldusavalduse algatajad ministri tegevuses viiteid korruptsioonile ning sellega on kogu valitsus kaotanud usaldusväärsuse. „Yoko Alender on valitsuse pressikonverentsil öelnud, et avalikkusega Kliimaministeerium tuuleparkide toetamisega seotud korrektseid andmeid jagada ei soovi. Me ei pea õigeks, et riik paneb salastatud andmete põhjal maksumaksjatele aastakümneteks niivõrd suure rahalise koormuse. Kogu energiakaose tekitamise juures on minister avalikkusele pidevalt valetanud, pidevalt valeandmeid esitanud ning kokkuvõttes ei ole Kliimaministeerium Yoko Alenderi juhtimisel oma tööga hakkama saanud,“ lausus ta.

Kliimaminister ütles Riigikogu ees, et ministeerium on avaldanud kõik materjalid, mille põhjal on koostatud ka eelnõu, mis puudutab taastuvenergia arengute kiirendamist Eestis. Ta märkis, et meretuuleparkidele toetuse andmise otsuse peab langetama Riigikogu ning tema ettepanek on teha seda järgmistes etappides, kui on selge, kuidas seda teha Eesti tarbijatele võimalikult soodsal moel.

Alender selgitas oma ettekandes valitsuse energiapoliitikat ning juhtis tähelepanu, et kuna läänemaailm on Venemaa fossiilse energia lõa otsast vabanemas, on energeetikas toimumas suured muutused. „Alginvesteeringutena on need tihti kulukad, ühiskond tahab nendes muutustes kaasa rääkida ja ma arvan, et see on igati õige,“ ütles minister, kinnitades, et on valmis tööd jätkama.

„Kliimaministeeriumis on samuti väga pühendunud ja pädevad inimesed, kindlasti püüame energeetikaosakonda veel tugevdada, kuna väljakutsed on suured. Ja kutsun teid kõiki üles koostööle nende oluliste küsimuste lahendamisel, nende oluliste strateegiliste otsuste langetamisel, mida kindlasti meil on tarvis teha,“ ütles Alender täiskogu ees.

Läbirääkimistel võtsid sõna Martin Helme Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna, Urmas Reinsalu Isamaa, Igor Taro Eesti 200 ja Vadim Belobrovtsev Keskerakonna fraktsioonist.

Tööaja lõppemise tõttu jäi tänasel istungil ära Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsiooni esitatud Riigikogu otsuse „Riigikogu uurimiskomisjoni moodustamine Nordica tegevuse lõpetamisega seonduvate asjaolude uurimiseks“ eelnõu (543 OE) esimene lugemine.

Hääletustulemused

Istungi stenogramm

Fotod (autor: Erik Peinar / Riigikogu Kantselei)

Videosalvestist saab hiljem vaadata Riigikogu YouTube’i kanalil.

Riigikogu pressiteenistus
Karin Kangro
631 6356, 520 0323
[email protected]
päringud: [email protected]

Tagasiside