Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu arutas kolmapäeval täiendaval istungil olulise tähtsusega riikliku küsimusena olukorda Ukrainas, istungi alguses anti üle avalduse eelnõu Ukraina suveräänsuse ja territoriaalse terviklikkuse toetuseks. Avaldus on plaanis vastu võtta kolmapäeval teisel täiendaval istungil.

Riigikogu ees kõnelenud välisminister Urmas Paet ütles, et Ukraina kriis on suurim julgeoleku ja usalduskriis Euroopas pärast Balkani sõdu ja Gruusia konflikti. „Venemaa on viinud väed Krimmi ning see on Ukraina vastane agressioon. Seda ei ole võimalik aktsepteerida ja see on selgelt hukka mõistetud. Vene vägede tegutsemine Krimmis on Ukraina suveräänsuse ja territoriaalse terviklikkuse rikkumine,“ rääkis välisminister.

Välisminister ütles, et Venemaa agressioon peab lõppema, samuti tuleb tühistada Vene parlamendi otsus, mis lubab Vene sõjaväge kasutada Ukrainas.

Paeti sõnul on Venemaa sekkumine vastuolus mitmete rahvusvaheliste kokkulepetega – ÜRO Hartaga, Helsinki lõppaktiga, 1997. aasta Venemaa-Ukraina baaslepingutega ja 1994. aasta Budapesti memorandumiga. Venemaa rikub selgelt rahvusvahelist õigust ning pingestab Ukraina kriitilist situatsiooni veelgi.

„Rahvusvaheline kogukond on Venemaa agressiooni Krimmis väga laialdaselt hukka mõistnud. Tugevaid avaldusi on teinud nii eraldi riigid kui ka rahvusvahelised organisatsioonid nagu NATO, EL või OSCE ja ÜRO. Olukorda ja edaspidiseid samme on arutanud ja arutavad edasi nii Põhja-Atlandi Nõukogu, EL-i välisministrid, ÜRO Julgeolekunõukogu, OSCE ja Euroopa Nõukogu. Neljapäeval kaaluvad EL-i edasisi samme EL-i riigipead ja valitsusjuhid,“ rääkis Paet.

Paet märkis, et Eesti on valmis osalema ettevalmistamisel olevas OSCE missioonil Ukrainasse. Selle missiooni eesmärgiks on kujunenud konflikti kohta andmete kogumine ning püüd selle süvenemist osapoolte vahelist dialoogi vahendades ennetada.

Läbirääkimistel võtsid sõna Rein Lang, Mailis Reps, Lauri Vahtre, Andres Herkel, Mihhail Stalnuhhin, Sven Mikser, Aivar Riisalu, Juku-Kalle Raid, Tõnis Kõiv.

Vaata fotosid istungilt.

Istungi stenogramm.

Täiendav istung algas kell 12:00 ja kestis kaks ja pool tundi.

Tagasiside