Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu keskendus tänasel istungil küsimusele, kas omandireformi reservfondist eraldatavale toetusele peaks saama kandideerida ka muinsuskaitsealadel asuvate tagastatud, kuid ehitismälestiseks mitte tunnistatud ajalooliste ehitiste omanikud. Sellekohane eelnõu otsustati siiski tagasi lükata.

Isamaa fraktsiooni algatatud erastamisest laekuva raha kasutamise seaduse muutmise seaduse eelnõu (538 SE) näinuks ette võimaldada erastamisest laekuvat raha kasutada ka omandireformi käigus tagastatud ja muinsuskaitsealal asuva ehitise hooldamiseks, remontimiseks, konserveerimiseks, restaureerimiseks ja taastamiseks.

Eelnõu seletuskirjas märgiti, et Eestis on 12 muinsuskaitseala, millest kõik peale Rebala muinsuskaitseala asuvad ajaloolistes linnasüdametes – Tallinnas, Valgas, Tartus, Pärnus, Võrus, Paides, Viljandis, Kuressaares, Rakveres, Haapsalus ja Lihulas. Seletuskirjas osutati, et muinsuskaitseala piires asuvate ehitiste renoveerimisel kehtivad samad piirangud ja miljöönõuded, mis ehitismälestiste puhul, kuid muinsuskaitsealas asuva tagastatud ehitise omanik ei saa omandireformi reservfondist eraldatavale toetusele kandideerida, kui ta ehitis ei ole tunnistatud kultuurimälestiseks.

Seletuskirjas toonitati ka väärtusliku ehituspärandi säilitamiseks paindlike lisavõimaluste leidmise vajalikkust. Eelnõu ei näinud ette tagastatud ehitismälestiste renoveerimiseks mõeldud eraldiste suurendamist omandireformi reservfondist.

Läbirääkimistel võtsid sõna Keskerakonna fraktsiooni nimel Marika Tuus-Laul, Sotsiaaldemokraatliku Erakonna fraktsiooni nimel Jaak Juske ja Isamaa fraktsiooni nimel Tarmo Kruusimäe.

Juhtivkomisjon tegi ettepaneku eelnõu esimesel lugemisel tagasi lükata. Ettepaneku poolt hääletas 36 ja vastu 17 Riigikogu liiget. Seega leidis ettepanek toetust ja eelnõu langes Riigikogu menetlusest välja.

Istungi stenogramm

Videosalvestist istungist saab hiljem vaadata Riigikogu YouTube’i kanalil.
(NB! Salvestis jõuab veebi viivitusega).

Riigikogu pressiteenistus
Merilin Kruuse
tel 631 6592, 510 6179
e-post [email protected]
päringud [email protected]

Tagasiside