Riigikogu arutas Eesti maksusüsteemi
Tänasel täiskogu istungil peeti Reformierakonna fraktsiooni ettepanekul olulise tähtsusega riikliku küsimuse „Maksusüsteem – kaos või kaalutlus“ arutelu. Ettekandjad rõhutasid selge, stabiilse ja ettevõtlust toetava maksusüsteemi tähtsust.
Reformierakonna fraktsiooni esimees Jürgen Ligi rääkis oma ettekandes, et maksusüsteemi muutmise taga peab olema soov tõsta Eesti majanduse konkurentsivõimet. „Astmeline tulumaks kindlasti on tee vales suunas, kuna maksustab kõrgemalt sellist tööd, mida me juurde tahame, ja odavamalt seda tööd, mida me tegelikult ei igatse ehk madalapalgalist majandust,“ ütles Ligi. Ta lisas, et edaspidi tuleks kaaluda, kuidas vähendada tööjõu maksukoormust.
Eesti Kaubandus-Tööstuskoja juhatuse esimehe Toomas Lumani sõnul soovivad ettevõtjad lihtsat ja selget maksusüsteemi, mis oleks arusaadav kõigile ja mille halduskulud oleksid võimalikult madalad. „Maksusüsteem ei tohi pärssida tulu teenimist ega ettevõtlikkust. Maksumaksjaid tuleb kohelda võrdselt, loomata kellelegi põhjendamatuid eeliseid, soodustamata turumoonutusi ning baas, millelt maksu kogutakse, peab olema võimalikult lai,“ ütles Luman.
Rahandusministeeriumi maksu- ja tollipoliitika asekantsler Dmitri Jegorov märkis, et usk maksupoliitika kõikvõimsusesse on alusetu. Enne maksumuudatustega probleemi lahendama asumist tuleks tema sõnul veenduda, kas tegu on kõige tõhusama lahendusviisiga. Jegorov lisas, et maksusüsteemi stabiilsus on väärtus omaette. „See loob kindluse, see toob investeeringud. Ja head maksud takistavad majanduskasvu kõige vähem, kuid majanduskasv peab jõudma kõigini.“
Läbirääkimistel võtsid sõna Mihhail Stalnuhhin (KE), Eiki Nestor (SDE), Enn Meri (EVA), Sven Sester (I), Maris Lauri (REF), Marika Tuus-Laul (KE), Taavi Rõivas (REF), Jürgen Ligi (REF), Aivar Sõerd (REF) ja Peeter Ernits.
Esimese lugemise läbis üks eelnõu:
Valitsuse algatatud 2018. aasta riigieelarve seaduse muutmise seaduse eelnõuga (695 SE) muudetakse seniste vahendite jaotust, mitte aga riigieelarve mahtu. Iga ministeerium esitas oma valitsemisala puudutavad ettepanekud, kuhu oleks veel sel aastal tarvis vahendeid suunata. Kokku on eelarves 53 muudatust.
Täiskogu tööaja lõppemise tõttu jäi pooleli valitsuse algatatud alkoholi-, tubaka-, kütuse- ja elektriaktsiisi seaduse ning teiste seaduste muutmise seaduse eelnõu (699 SE) esimene lugemine. Eelnõuga tahetakse kehtestada intensiivselt gaasi tarbivatele ettevõtjatele maagaasi soodusaktsiisimäär, mis on 11,30 eurot 1000 m3 kohta. Eelnõu esimene lugemine jätkub homsel täiskogu istungil.
Kolmapäevasele istungile lükkus tööaja lõppemise tõttu ka sotsiaalkomisjoni algatatud tervishoiuteenuste korraldamise seaduse ja ravimiseaduse muutmise seaduse eelnõu (689 SE) esimene lugemine. Eelnõu võimaldab vahetada terviseandmeid piiriüleselt digitaalselt. See puudutab nii raviandmeid kui ka retsepte.
Riigikogu istungite videosalvestisi saab vaadata: https://www.youtube.com/riigikogu
(NB! Salvestis jõuab veebi viivitusega).
Riigikogu pressiteenistus
Kristi Sobak
tel 631 6592, 51 906 975
e-post [email protected]
päringud [email protected]