Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Regionaalminister Siim Valmar Kiisler vastas Riigikogu liikmete Andres Anvelti, Eiki Nestori, Helmen Küti, Indrek Saare, Jaak Alliku, Jaan Õunapuu, Jevgeni Ossinovski, Kajar Lemberi, Kalev Kotkase, Kalvi Kõva, Mart Meri, Neeme Suure, Rannar Vassiljevi, Rein Randveri ja Sven Mikseri 6. juunil esitatud arupärimisele elamumaa maamaksust vabastamise kompenseerimise kohta (nr 178). 

Kiisleri selgituste kohaselt on valitsus kodualuse maa maksu vabastuse kompenseerimiseks valinud omavalitsustele laekuva tulumaksu osa suurendamise, kuna tulumaks on parim viis tulude vähenemise kompenseerimiseks, olles lihtne ja samal ajal mitte tekitades juurde bürokraatiat. „Kogumahust tagab tulumaksu osa suurendamine siiski omavalitsuste võrdse kohtlemise ning tasandusfondist toetust saavate omavalitsuste jaoks korrigeerib jaotusvalem maksuvabastusest põhjustatud tulubaasi võimaliku puudujäägi,“ märkis regionaalminister. Tema sõnul tuleb arvestada ka asjaoluga, et kokku on siiski tegemist enamiku omavalitsuste lõikes suhteliselt marginaalsete summadega, mis omavalitsuste suutlikust üksi ega tervikuna oluliselt ei mõjuta. Arutluse all olev 13 miljonit eurot moodustab 2013. aastal omavalitsuste kogutuludest vähem kui 1%. Kiisler märkis, et maamaksuvabastuse kompensatsioon perspektiivis ei mõjuta kohalike omavalitsuste tulubaasi autonoomiat negatiivses suunas, sest üks maksutulu liik on asendatud teisega. „Kompensatsioon ei ole vastuolus valitsuse tegevusprogrammiga, sest omavalitsuste tulubaas aastate jooksul suureneb. Maamaksuvabastuse eeldatav maksimaalne kogumõju on umbes 13,3 miljonit eurot. Tulumaks tulevatel aastatel kasvab ning omavalitsuste jaoks on see täiendav tulu kasv,“ selgitas regionaalminister. 

Kiisler vastas veel Riigikogu liikmete Ester Tuiksoo, Lauri Laasi, Mailis Repsi, Mihhail Stalnuhhini, Peeter Võsa, Valeri Korbi, Viktor Vassiljevi ja Vladimir Velmani 30. mail esitatud arupärimisele korruptsioonikahtlusest seoses ehitusloata ehitistega (nr 173). 

Vabas mikrofonis võttis sõna Inara Luigas

Istungi stenogramm on internetis siin

Riigikogu pressitalitus

Tagasiside