Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Peaminister Taavi Rõivas vastas Riigikogu liikmete Andres Herkeli, Artur Talviku, Jüri Adamsi, Krista Aru, Andres Ammase, Ain Lutsepa, Külliki Kübarsepa ja Monika Haukanõmme 16. märtsil esitatud arupärimisele võimaliku surve kohta Eesti-Vene piirile (nr 181).

Arupärijad viitasid asjaolule, et Norra-Vene ja Soome-Vene piiril tekkis möödunud aasta sügisel tõsine olukord, kui piirile ilmusid sajad asüülitaotlejad, valdavalt Vene viisa või elamisloaga. Kuna Venemaal on tuhandeid potentsiaalseid asüülitaotlejaid ja neid võib tulla juurde, siis oht püsib. Järgmisena võidakse suunata põgenikke Eesti-Vene piirile. Eesti peab olema valmis tugevdama piirivalvet ja tagama seaduste täitmise piiril ka kõige ekstreemsemates oludes. Asüülitaotlusi tuleb menetleda kiiresti ja rangelt vastavuses reeglitega ning kõik need, kellel puudub alus Eestis viibida, tuleb Venemaale tagasi saata.

Arupärijad juhtisid tähelepanu, et tegu on terava julgeolekuküsimusega. Seetõttu palusid nad peaministril selgitada, missugune on valitsuse ohuhinnang seoses võimaliku massilise rändega Eesti-Vene piiri suunal.

Rõivase sõnul ei ole Eesti pädevate ametiasutuste poolt koostatud ohuhinnangu kohaselt tõenäoline, et Eesti muutub lähiajal ebaseadusliku rände sihtriigiks, kuivõrd meil puuduvad rände tõmbefaktorid, näiteks ees ootavad kogukonnad. „Küll on aga suurema tõenäosusega võimalike gruppide saabumine Eesti piirile, sooviga kasutada Eestit transiitriigina. Siiski jääksid need grupid pigem väikesearvulisteks ning sadade inimeste üheaegse ebaseadusliku piiriületuse või piiripunkti saabumisel rahvusvahelise kaitse taotlemise tõenäosus on väike,“ märkis Rõivas. „Suhtleme igapäevaselt nii kolleegidega põhjas – Soome, Norra, Rootsi – kui ka lõunas – Läti, Leedu, Poola –, ennetamaks igasuguseid võimalikke stsenaariume, ka neid, mille esinemistõenäosus ei ole suur.“

Rõivas rõhutas kaasaegse ja turvalise idapiiri tähtsust. „Kõrgtehnoloogilise idapiiri väljaehitamine on valitsuse üks olulisemaid prioriteete, millesse investeerime nelja aasta jooksul kokku üle 70 miljoni euro,“ ütles Rõivas. Ta selgitas, et eelmisel aastal alustatud idapiiri väljaehitamise projekti kõik tegevused on suunatud sellele, et tõkestada ebaseaduslikku piiriületust, kaitsta Eesti, Euroopa Liidu ja NATO välispiiride turvalisust, kuid ka ära hoida piiriülest kuritegevust.

Rõivase sõnul on praeguse seisuga 134 kilomeetri pikkusest maismaapiirist raadatud ja freesitud umbes 90 protsenti. „Käesoleva aasta juunis alustatakse ka reaalselt ehitustööde ja taristu rajamisega. Füüsiliselt ebaseadusliku piiriületamise tõkestamiseks ehitame vajalikesse kohtadesse piisava kõrguse ja tugevusega piirdeaiad, piiriribale paigaldame kaasaegse tehnilise valvesüsteemi, mis aitab avastada piiri ebaseaduslikku ületamist ja piiriülest kuritegevust ning loomulikult tõhustab ka riigi julgeolekut,“ ütles peaminister. Ta lisas, et välispiiri valvamise tagamiseks on meil plaanis hankida ka vajalik tehnika – droonidest radarite, sensorite ja vaatlusseadmeteni. „Lisaks tehnikasse ja taristusse investeerimisele peame oluliseks ka piirivalvurite motiveerivat palka. Tänane kindlus selles, et Eesti piir peab, tuleneb suuresti meie piirivalvurite tublist tööst,“ märkis Rõivas.

Peaminister vastas veel arupärimisele rahvastiku kahanemise kohta (nr 187).

Riigihalduse minister Arto Aas vastas arupärimisele riigihalduse reformi generaalplaani ja riigimuuseumide kohta (nr 168).

Majandus- ja taristuminister Kristen Michal vastas arupärimisele jäälõhkuja Botnica soetamise kohta (nr 173).

Haridus- ja teadusminister Jürgen Ligi vastas arupärimisele õppematerjalide riigihangete kohta (nr 175) ja arupärimisele eesti keele õppe edenemise kohta venekeelsetes koolides (nr 177).

Tänasest päevakorrast jäi välja siseminister Hanno Pevkuri vastus Vabarerakonna fraktsiooni liikmete esitatud arupärimisele Murastes asuva politsei- ja piirivalvekolledži tegevuse lõpetamise ning tegevuse Paikusele üleviimise kohta (nr 189). Minister vastab sellele arupärimisele 9. mail toimuval istungil.

Istung lõppes kell 18.50.

Istungi stenogramm:

Riigikogu istungite videosalvestisi saab vaadata https://www.youtube.com/riigikogu

(NB! Salvestis jõuab veebi viivitusega).

Riigikogu pressiteenistus
Gunnar Paal,
6316351, 51902837
[email protected]
päringud: [email protected]

 

Tagasiside