Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Peaminister Taavi Rõivas vastas Riigikogu liikmete Martin Helme, Jaak Madisoni, Henn Põlluaasa, Mart Helme, Uno Kaskpeiti, Raivo Põldaru ja Arno Silla 23. veebruaril esitatud arupärimisele Eesti Vabariigi psühholoogilise kaitse kohta (nr 163).

Arupärijad soovisid teada, milline on valitsuse psühholoogilise kaitse strateegia Venemaalt lähtuvate propagandarünnakute vastu.

Rõivase sõnul on Eesti vastus Venemaalt lähtuvatele propagandarünnakutele sarnane NATO ja Euroopa Liidu strateegilise kommunikatsiooni strateegiatega. „See tähendab eelkõige, et me ei loobu enda avatuse ja sõnavabaduse väärtustest,“ rõhutas Rõivas. Ta tutvustas strateegia nelja suunda. Esiteks on see olukorra teadlikkus. „Me monitoorime vaenulikku propagandat ja paljastame selle mehhanismi ühiskonnale. Sinna alla kuulub ka kriitilise mõtlemise arendamine koolihariduses,“ selgitas Rõivas. Teiseks, alternatiivid ehk mitmekesine meediaruum. „Eestis peab olema alternatiivset infot propaganda pakutule. Me peame vältima, et meie inimesed oleksid ainult ühe infoallika mõjuväljas, selle näiteks on ETV+ käivitamine ja jätkuv arendamine,“ ütles peaminister. Kolmandaks, proaktiivsus. „Me peame alati esitama oma seisukoha proaktiivselt ja kui vaja, siis seda ka kordama. Eelkõige tähendab see nii tehnilist kui ka inimressursipõhist valmisolekut vastata kõrgendatud infonõudlusele kriiside olukorras,“ põhjendas Rõivas. Neljandaks, regulatsioonid. „Eesti peab jätkuvalt tegelema oma seaduste ajakohastamisega väga kiiresti muutuvas meediatehnoloogia maailmas,“ ütles Rõivas strateegia sisu tutvustamisel.

Peaminister vastas küsimusele, kuidas kavatseb valitsus reageerida propagandakanal Sputniku potentsiaalsele vaenutegevusele, et propaganda kõige tõhusam vastumürk on vaba meedia. „Eesti valitsusasutused ei käsitle Sputnikut ajakirjandusliku organisatsioonina ega vaba ajakirjanduse väljendusena. Eesti ametiasutused ei käsitle Sputniku päringuid ajakirjanduslike teemapüstitustena. Aga valitsuse reageering tuleneb üldistest Eesti avatuse ja sõnavabaduse väärtustest,“ selgitas Rõivas. „Me ei keela nende tegevust seni, kui nad ei riku Eesti seadusi, aga me jälgime nende tegevust ja kui sellest peaks ilmnema vastuolu Eestis kehtivate seadustega või ka sõnavabaduse kuritarvitamist, on oodata pädevate ametkondade reageerimist,“ ütles peaminister. Tema hinnangul on Eesti elanikkond enamikus osutunud üllatavalt residentseks vaenulikule propagandale.

Rõivas vastas veel arupärimisele Nord Stream 2 kohta (nr 176).

Haridus- ja teadusminister Jürgen Ligi vastas arupärimisele noorte vähese huvi kohta õpetajaameti vastu (nr 160) ja arupärimisele koolikohustust mittetäitvate laste kohta (nr 170).

Istung lõppes kell 18.34.

Istungi stenogramm:

Riigikogu istungite videosalvestisi saab vaadata https://www.youtube.com/riigikogu

(NB! Salvestis jõuab veebi viivitusega).

Riigikogu pressiteenistus
Gunnar Paal,
6316351, 51902837
[email protected]
päringud: [email protected]

 

 

Tagasiside