Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Peaminister Andrus Ansip vastas Riigikogu liikmete Jüri Ratase, Viktor Vassiljevi, Lauri Laasi, Valeri Korbi, Kalev Kallo, Inara Luigase, Kadri Simsoni ja Mihhail Stalnuhhini 11. aprillil esitatud arupärimisele omavalitsuste tulude vähendamise hüvitamise kohta (nr 1).
 
Arupärijad soovisid teada, kuidas valitsus kavatseb kompenseerida omavalitsustele kodualuse maa maksust laekumata jäänud tulu?
 
Ansipi sõnul on muudatuste mõju suurusjärgus 17 miljonit eurot ning see kaetakse riigieelarvelistest vahenditest. „Valitsuskoalitsioon on otsustanud kompenseerida selle kohalikele omavalitsustele, aga kompenseerimise konkreetne mehhanism ei ole praeguseks veel välja töötatud. Küll aga on valitsuskoalitsioonil selge tahe see saamata jäänud tulu kompenseerida,“ selgitas peaminister. Ansip märkis, et alates 2004. aastast ei rakendata omavalitsuste tulumaksu osal maksuvaba miinimumi ja teisi mahaarvamisi. Muudatuse tulemusena on riik võtnud enda kanda tulumaksusüsteemi oluliste muudatuste mõjud. 2010. aastal laekus omavalitsustele 150 miljonit eurot rohkem võrreldes olukorraga kui kehtiks 2004. aasta süsteem. Riigieelarveliste toetuste osakaal moodustas 2010. aastal 35% kohalike omavalitsuste tuludest. 2003. aastal oli see näitaja 37%, seega on viimase 7 aastaga omavalitsuste maksutulude, kaupade, teenuste ja vara müügist laekuvate tulude ning muude tulude osakaal eelarves kasvanud. Peaminister lisas, et valitsuse tegevusprogrammi kohaselt valmib kohalike omavalitsuste tulubaasi kujunemise analüüs 2012. aasta teises kvartalis.
                         
Rahandusminister Jürgen Ligi vastas kahele arupärimisele. Need olid Riigikogu liikmete Kadri Simsoni, Aivar Riisalu, Valeri Korbi, Lauri Laasi, Yana Toomi, Tarmo Tamme, Rainer Vakra, Viktor Vassiljevi, Mihhail Stalnuhhini, Inara Luigase, Kalle Laaneti ja Kalev Kallo 14. aprillil esitatud arupärimine euroala stabiilsuse tagamise kohta (nr 3) ning Riigikogu liikmete Tarmo Tamme, Kadri Simsoni, Lembit Kaljuvee, Valeri Korbi, Ester Tuiksoo ja Priit Toobali 21. aprillil esitatud arupärimine omavalitsuste, OECD raporti ja maamaksu kohta (nr 5).
                       
Vabas mikrofonis võtsid sõna Heimar Lenk ja Mihhail Stalnuhhin.
 
Istungi stenogramm on internetis siin:
 
Riigikogu pressitalitus
Tagasiside