Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Peaminister Andrus Ansip vastas Riigikogu liikmete Priit Toobali, Lauri Laasi, Ester Tuiksoo, Kalev Kallo, Marika Tuus-Lauli ja Enn Eesmaa 4. novembril esitatud arupärimisele rahvusvahelise koostöö kohta organisatsiooniga Interpol (nr 364). 

Arupärijad soovisid teada, kuidas hindab peaminister koostööd Interpoliga. 

Ansip hindas senise koostöö Interpoliga heaks. Tema sõnul on Interpol loonud kõikide oma liikmesriikide jaoks head koostööinstrumendid, nagu näiteks turvaline sidekanal ja andmebaasid. Ansip märkis, et nende võimaluste kasutamise kvaliteet sõltub igast liikmesriigist endast. Peaminister peab liikmelisust Interpolis oluliseks, kuivõrd see on ainus organisatsioon, mille kaudu saab koostööd teha enamiku maailma riikide pädevate õiguskaitsetalitustega. Interpol on eduka rahvusvahelise politseikoostöö peamisi instrumente, ütles Ansip. 

Eesti on olnud Interpoli liige üle 20-ne aasta. Selle aja jooksul on politseikoostöö käigus tabatud sadu tagaotsitavaid. Viimase viie aasta jooksul on välisriikides tabatud ning Eestile välja antud keskmiselt 36 Eesti poolt tagaotsitavat aastas. Sama pika perioodi jooksul on Eestis tabatud ning välisriikidele välja antud keskmiselt 47 isikut aastas. 

Käsitledes Erik-Niiles Krossi rahvusvaheliselt tagaotsitavaks kuulutamist, selgitas peaminister, et praegu on vaidlustatud Interpoli andmebaasi ja sidekanalite kasutamine Venemaa ametivõimude poolt Eerik-Niiles Krossi tagaotsimiseks. Vaidlustajaks on Siseministeerium, mille haldusalasse kuulub Interpoli kaudu tehtav koostöö. 

Vabas mikrofonis võtsid sõna Mihhail Stalnuhhin ja Rein Lang

Istungi stenogramm:  

Riigikogu pressiteenistus 

Tagasiside