Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Peaminister Andrus Ansip vastas Riigikogu liikmete Enn Eesmaa, Kadri Simsoni, Kalev Kallo, Lauri Laasi, Olga Sõtniku, Priit Toobali, Tarmo Tamme ja Viktor Vassiljevi 20. Novembril  esitatud arupärimisele elektrihinna tõusu leevendamise kohta (nr 251). 

Arupärijad tõid esile asjaolu, et Eesti on viimasel ajal juhtinud kurba edetabelit – inflatsioon on olnud Eestis Euroopa Liidu kõige kõrgem või üks kõige kõrgemaid. Arupärijad soovisid teada, kas valitsus võtab Eesti Panka kuulda ning kasutab oma käes olevaid võimalusi elektrihinna tõusu leevendamiseks. 

Ansip selgitas, et Eesti on käesoleval ajal üks kiirema majandus- ja palgakasvuga Euroopa riike. Paratamatult toob see kaasa kiirema hinnatõusu. Tema sõnul soodustab hindade kiiremat kasvu ka asjaolu, et EL-i keskmine hinnatase on teatavasti jätkuvalt üle 25% kõrgem Eesti hindadest. „Samuti pean veel kord rõhutama, et suurenev nõudlus ja piiratud ressursid teevad energia hindade edasise tõusu paratamatuks kogu maailmas. Pikemaajalises plaanis ei suuda seda tõenäoliselt väärata ei kildagaasi kasutuselevõtt ega muud tehnoloogilised uuendused, ammugi mitte energiamaksude vähendamine,“ märkis Ansip. Tema hinnangul on igapäevased harjumused meie elanike elektriarvele suurema mõjuga kui elektriaktsiis ja käibemaks kokku. Ansipi sõnul tuleb jälgida oma igapäevaseid harjumusi, uue kodumasina või lambipirnide soetamisel energiaklassi, lahkudes kustutada tuled. See kõik võib säästa palju rohkem raha, kui kulub maksudeks. „Olgu veel kord öeldud: kõige odavam elekter on kokku hoitud elekter,“ ütles peaminister. 

Ansip nentis, et kahjuks ei ole maksupoliitikaga võimalik tulemuslikult võidelda ei elektri ega muu energia kallinemise vastu. Tema hinnangul jäävad energia hinnad paratamatult tõusma ka siis, kui neid saaks päris maksuvabalt müüa. 

Peaminister vastas veel neljale arupärimisele. Need olid: 

Riigikogu liikmete Aadu Musta, Aivar Riisalu, Eldar Efendijevi, Ester Tuiksoo, Lauri Laasi, Mihhail Stalnuhhini, Olga Sõtniku, Priit Toobali, Viktor Vassiljevi ja Yana Toomi 14. novembril esitatud arupärimine soolise võrdõiguslikkuse ja võrdse kohtlemise voliniku büroo rahastuse kohta (nr 213);           

Riigikogu liikmete Aadu Musta, Eldar Efendijevi, Ester Tuiksoo, Mihhail Stalnuhhini, Peeter Võsa, Viktor Vassiljevi, Vladimir Velmani ja Yana Toomi 14. novembril esitatud arupärimine rahvaloenduse kohta (nr 214);             

Riigikogu liikmete Heimar Lengi, Lauri Laasi, Marika Tuus-Lauli, Mihhail Stalnuhhini, Peeter Võsa, Priit Toobali, Valeri Korbi, Viktor Vassiljevi ja Vladimir Velmani 15. novembril esitatud arupärimine Soomes toimunud salajase kolmepoolse kohtumise kohta (nr 250);             

Riigikogu liikmete Aadu Musta, Enn Eesmaa, Ester Tuiksoo, Kalev Kallo, Marika Tuus-Lauli, Priit Toobali, Valeri Korbi ja Yana Toomi 10. detsembril esitatud arupärimine riigihangete seaduse kohta (nr 255).             

Justiitsminister Hanno Pevkur vastas Riigikogu liikmete Eldar Efendijevi, Enn Eesmaa, Ester Tuiksoo, Heimar Lengi, Marika Tuus-Lauli, Priit Toobali, Tarmo Tamme, Valeri Korbi ja Vladimir Velmani 15. novembril esitatud arupärimisele julgeolekuasutuste kontrolli kohta (nr 232).             

Rahandusminister Jürgen Ligi vastas Riigikogu liikmete Andres Anvelti, Eiki Nestori, Helmen Küti, Jaak Alliku, Jaan Õunapuu, Jevgeni Ossinovski, Kajar Lemberi, Kalev Kotkase, Rannar Vassiljevi, Rein Randveri ja Sven Mikseri 7. detsembril esitatud arupärimisele järelevalve teostamisest seoses Eesti Energia põlevkivielektrijaama hankega (nr 254).             

Majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan Parts vastas Riigikogu liikmete Aadu Musta, Aivar Riisalu, Enn Eesmaa, Ester Tuiksoo, Kalev Kallo, Lauri Laasi, Olga Sõtniku, Peeter Võsa, Tarmo Tamme, Viktor Vassiljevi, Vladimir Velmani ja Yana Toomi 14. novembril esitatud arupärimisele jäämurdmise arengukava 2006-2013 elluviimise või selle täitmise lõpetamise kohta (nr 225). 

Sotsiaalminister Taavi Rõivas vastas kahele arupärimisele. Need olid:             

Riigikogu liikmete Aadu Musta, Eldar Efendijevi, Enn Eesmaa, Ester Tuiksoo, Marika Tuus-Lauli, Peeter Võsa, Tarmo Tamme, Viktor Vassiljevi, Vladimir Velmani ja Yana Toomi 14. novembril esitatud arupärimine tervishoiusüsteemi rahastamise kohta (nr 229);           

Riigikogu liikmete Aadu Musta, Eldar Efendijevi, Enn Eesmaa, Ester Tuiksoo, Mailis Repsi, Marika Tuus-Lauli, Peeter Võsa, Priit Toobali, Valeri Korbi, Viktor Vassiljevi ja Vladimir Velmani 15. novembril esitatud arupärimine visiidi- ja voodipäevatasu tõusu ning töötutoetuse tõstmise järjekordse edasilükkamise kohta (nr 236).           

Tänasest päevakorrast võeti tagasi 11 arupärimist. 

Sotsiaalkomisjoni ettepanekul arvati kolmapäeva istungi päevakorrast välja valitsuse algatatud ravimiseaduse, karistusseadustiku ja riigilõivuseaduse muutmise seaduse eelnõu (332 SE) esimene lugemine.             

Vabas mikrofonis võttis sõna Aivar Riisalu

Istung lõppes kell 19.26. 

Istungi stenogramm

Riigikogu pressitalitus

Tagasiside